Albino Muhabbet Kuşu

maxiforum

Albino muhabbet kuşu, özellikleri ve hoş görünümü ile diğer muhabbet kuşlarından kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Diğer muhabbet kuşlarında olduğu üzere insanlar ile arası oldukça iyidir. Elde durmaktan ve oyun oynamaktan keyif alan bir muhabbet kuşu cinsidir.

Albino Muhabbet Kuşu Özellikleri

Albino muhabbet kuşunu sevecen ve popüler yapan ilk özellik insanlar ile olan iletişimidir. İnsanların bulunduğu ortamda keyif alan bir muhabbet kuşu türüdür. Albino muhabbet kuşu özellikleri şu şekilde listelenebilir:

  • Beyaz veya beyaza yakın tonlarda rengi bulunmaktadır.
  • Göz renkleri birbirinden farklı olabilmektedir. Genel olarak albino muhabbet kuşu göz rengi kırmızı olmaktadır.
  • Pembe burun bandı ve pembe bacakları bulunmaktadır.

Albino muhabbet kuşlarının cinsiyet ayrımını yapmak oldukça güçtür. DNA testleri ile cinsiyet öğrenmek mümkün olsa da masraflı bir işlem olduğundan tercih edilmemektedir. Bu nedenle çoğu Albino muhabbet kuşu sahibi, cinsiyet öğrenme gereksinimi duymamaktadır. Halk arasında albino muhabbet kuşu cinsiyeti öğrenmek adına birkaç yönteme başvurulmaktadır. Kuşun burun kısmında renk pembe ve soluk bir halde ise Albino muhabbet kuşunun erkek olduğu söylenmektedir. Aynı bölgedeki rengin daha koyu olması ise cinsiyetin dişi olduğu yönünde bilgi vermektedir. Albino Muhabbet Kuşu Bakımı Albino muhabbet kuşu bakımı, diğer muhabbet kuşları ile aynı şekilde yapılmaktadır. Herhangi bir şekilde cilt veya görme problemi yaşamamaktadırlar. Sağlıklı bir ortamda, uygun beslenme koşullarında uzun yıllar yaşayabilmektedirler. Albino muhabbet kuşlarının bakımında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır. Albino muhabbet kuşu bakımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde listelenebilir:

  • Albino muhabbet kuşlarının yüksek nemli ve aşırı sıcak bir ortamda bulunması olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.
  • Albino muhabbet kuşunun beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Gerek görüldüğü taktirde mineral bakımından zengin olan takviye gıdalar sağlanmalıdır. Taze yeşillik, meyve ve sebze tüketimi de kuşun ömrünü uzatan diğer etkenlerdir.
  • Albino muhabbet kuşu bakımında içilebilir, taze su kullanılmalıdır. Çeşme suyu kullanımı, muhabbet kuşunun sağlığında ciddi olumsuzluklar ortaya çıkarabilmektedir. Kuş bakımında ve kafes temizliğinde, kafes altı gazete ile kaplanmamalıdır. Islak gazete parçalarını, muhabbet kuşunun yemesi sonucunda boğulma tehlikesi ortaya çıkabilmektedir. Albino muhabbet kuşunun keyifli bir yaşam sürebilmesi için geniş bir kafes ve arkadaşlık şarttır. Kafes içerisinde oyuncak bulunması, kuşun zinde kalması ve zihinsel gelişimi açısından olumlu etki yaratacaktır.
  • Albino muhabbet kuşu da diğer muhabbet kuşları gibi oldukça zekidir. Kuşlar için özel olarak hazırlanan bulmacalar ve diğer zeka oyunları ile kuşun zihin gelişimine katkıda bulunulabilir.

Albino muhabbet kuşu bakımı, genel olarak diğer muhabbet kuşlarının bakımı ile aynı olsa da pek çok alanda dikkat ve özveri istemektedir. Meraklı bir kuş türü olmasından dolayı, sürekli olarak kafes dışındaki hayatı merak edip, orada olmak istemektedirler. Bu gibi durumlarda camların, balkon kapısının ve dış kapının açık olmamasına dikkat edilmelidir.

Albino Muhabbet Kuşu Ne Zaman Konuşur?

Albino muhabbet kuşu, yavruluk döneminde aldığı eğitim ile konuşabilmektedir. Dünyaya gelmesinin ardından ilk 6 aylık süreç oldukça önemlidir. Yavru muhabbet kuşuna sürekli ilgi gösterilir, konuşulur ve eğitim verilirse 6 aylık sürecin ardından konuşmalar başlayacaktır.

Albino Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

Albino muhabbet kuşlarının yaşama süresi de diğer muhabbet kuşları ile aynı olmaktadır. 1 yaşından itibaren yetişkinliğe giren Albino muhabbet kuşlarında, dişiler için 4yaşında, erkekler için 6 yaşında yaşlanma dönemi başlamaktadır. Albino muhabbet kuşlarının ortalama yaşam süresi 8- 10 yıl arasındadır.

Albino Muhabbet Kuşunun, Diğer Kuş Türlerinden Farkı Nedir?

Albino muhabbet kuşlarını, diğer muhabbet kuşlarından ayıran en temel özellik burunlarının koyu veya açık pembe renkte oluşu, tüylerinin beyaz ve bakımlı bir şekilde durmasıdır. Ayrıca diğer muhabbet kuşlarına oranla daha zeki olan Albino muhabbet kuşları, zeka oyunları oynamaktan da büyük keyif alırlar

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.