Av Köpeği Cinsleri ve Irk Özellikleri

maxiforum

Köpekler, çok eskilerden beri insanlar ile arasında güçlü bir bağ bulunan hayvanlardır. Özellikle sahiplerine çok düşkün ve sadık olan köpekler birçok türde bulunabilmektedir. Özellikle yetenekleri ile beraber insanlar için vazgeçilmez hale gelen av köpeği sahip oldukları doğal avcılık yetenekleri ile beraber koku yetenekleri de gelişmiş köpeklerdir. Av köpekleri dayanıklıdır ve çoğu insan için sahip olmak istedikleri köpeklerdir. Av köpeği ırklarına sempati besleyen insanlar bulunmaktadır ve kişiler hangi cins av köpeği seçecekleri konusunda kararsız kalmaktadırlar. Bazı av köpeği cinsleri şu şekildedir…

Kopay Av Köpeği

Kopay av köpeği diğer ismi olan Transilvanya hound’dur ve en çok sorulan köpekler arasındadır. İz sürme, koku alma gibi yetenekleri aşırı gelişmiştir ve av üzerinde insanlara yardım eden köpeklerdir. Arkadaş canlısı, sadık ve güvenilir köpekler olan Kopay av köpekleri bakımı da kolay köpekler arasına girmektedir. Eğitimi kolay ve itaatkardır fakat apartman dairesinde bakım için uygun köpekler değillerdir. Açık alan köpekleridir oyun oynamayı çok severler ve sosyalleşme konusunda iyi köpeklerdir.

Kopay av köpeği fiyatları konusunda 500 TL ila 4000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Yaklaşık olarak 10 ila 14 yıl arasında yaşama ömürleri vardır. Bakımı çok kolaydır tüyleri kısa olduğu için çok fazla tüy dökmez. Her gün mutlaka yürüyüşe çıkartılması gerekmektedir eğer hareketsiz kalırlarsa tembelleşebilirler.

English Setter Av Köpeği

Av köpekleri arasında bulunan English Setter cinsi, ipeksi uzun tüyleri ile beraber en çok tercih edilen satılık av köpekleri arasında bulunmaktadır. Nazik bir karaktere sahiplerdir ve kaba köpekler değillerdir. Avcılık yeteneği olan bir köpektir ve çok iyi duyma koku alma ve hareket etme becerisine sahiptir. Genellikle English Setter cinsi ‘’Gun Dog’’ kategorisinde yer alan bir köpektir yani kısaca kuş avları sırasında vurulan kuşları sahiplerine getiren köpek cinslerinden biridir. Kişilerin avcılık süreçlerinde en çok tercih ettikleri köpekler arasındadır.

English Setter cinsi av köpeği cinsleri arasında bulunan en fazla havlayan köpekler arasındadır. Sürekli olarak egzersiz yapmaları gerekmektedir ve düzenli olarak dolaştırılmalıdır. Ağır temizlikleri gibi periyodik bakımları yapılmalıdır. Ortalama olarak 12 yıl ile 13 yıl arasında bir yaşam süreleri bulunmaktadır. Eğitimi kolaydır ve çocuklarla anlaşabilirler.

Gordon Setter Av Köpeği

Gordon Setter av köpekleri aslen bıldırcın ve sülün avlamak için yetiştirilen köpeklerdir. Aynı zamanda günümüzde en çok satılan av köpeği cinsleri arasında bulunmaktadırlar. Bu köpekler lider olarak gördükleri kişilere itaatkâr ve sadık davranırlar aynı zamanda diğer aile üyelerine de saygı duyarlar, saldırgan değillerdir. Gordon Setter av köpekleri için apartman hayatı önerilmemektedir aynı zamanda yalnız kalmaması gereken köpeklerdir. Eğer Gordon Setter av köpekleri ilgi görmezse ve tek kalırsa depresyona girebilir.

Gordon Setter av köpeklerinin bir olumsuz özelliği ise fazla tüy döken köpekler olmasıdır. Eğitim aşaması da en kolay olan köpeklerden biridir. Gordon Setter av köpeği yaklaşık 10 ila 12 yıl arasında yaşayabilirler. Ön bacakları sağlamdır ve karnın alt kısmında ile kulak bölgesinde yoğun bir şekilde tüy bulunmaktadır.

English Pointer Av Köpeği

English Pointer av köpeği itaatkâr, çevik ve sevgi dolu köpeklerdir. Aynı zamanda tavşan ve kuş avlamalarında kullanılan, eğitilen köpeklerdir. Sevgi dolu olan bu köpekler uysaldır fakat apartman hayatına uyum sağlayamazlar. English Pointer av köpekleri, ailesine düşkün köpeklerdir ve yalnız kalmayı sevmezler. Kolay bir şekilde evcil hale getirilirler ve yabancılarla da gayet kolay anlaşabilmektedirler. Ayrılık kaygısını yoğun bir şekilde yaşayan English Pointer av köpeği satılık av köpekleri arasında bulunmaktadır.

English Pointer av köpeği özellikle tırnak bakımına dikkat edilmelidir bunun dışında çok fazla tüy dökebilirler. Devamlı olarak besleyici mamalar ile bu köpekleri beslenmesi gerekmektedir. Tırnağını uzun tutarsanız etrafındaki kişilere istemeden zarar verebilirler. Soğuk hava koşullarına uyum sağlayamazlar çünkü tüyleri kısadır ve uzun bacak boyu bulunmaktadır.

Beagle Av Köpeği

Beagle av köpeği mükemmel koku alma yeteneği ile beraber inatçı bir köpektir. Tasmasız olarak gezdirilmemesi gerekilen Beagle Av Köpeği sevimli görünmektedirler ve koku alma duyuları gelişmiş olduğu için sürekli olarak bir şeyleri koklarlar. Özellikle Beagle av köpeği mükemmel bir iz sürücüdür bu yüzden tavşan avı gibi avlarını kolayca yakalayabilirler. Arkadaş canlısı ve oyuncu köpeklerdir bu yüzden birçok aile Beagle av köpeği beslemektedirler.

Satılık av köpekleri arasında bulunan Beagle av köpekleri haftalık 1 gün bakım yapılmalıdır ve bu hayvanların tüy döküm günleri bulunmaktadır. Özel kuru şampuanları kullanarak Beagle av köpekleri üzerinde kullanabilirsiniz. İki türlü Beagle av köpeği bulunmaktadır bunlardan biri sert tüylü diğeri ise yumuşak tüylü köpeklerdir.

Bloodhound Av Köpeği

Bloodhound av köpeği çok eski çağlarda yaban domuzu ve geyik avlaması için eğitilirdi. Mükemmel bir koku alma eğitimi olan av köpekleri sahip olduğu av köpeği özelliği ile beraber ön plana çıkan köpek cinsleridir. Aynı zamanda günümüzde Bloodhound av köpekleri, kolluk kuvvetlerinin ve arama kurtarma ekiplerinin eğitti köpeklerdir. Zeki ve aktif oldukları için çok sevecen ve eğlenceli köpeklerdir.

Kolaylıkla evcilleştirilebilir ve hassas yapıları vardır bu yüzden yalnız kalması durumunda küsebilmektedir. Sürekli olarak Bloodhound av köpeklerinin ailesinin yanında olması gerekmektedir. Bloodhound av köpekleri temiz ortamlarda barındırmalıdır ve bahçelerde dolaşırken dikenli yaprakları yememesine dikkat etmelisiniz.

Basset Hound Av Köpeği

Uzun kulakları ve kısa bacakları ile sevimli bir köpek olan Basset Hound av köpeği aynı zamanda avcılık yetenekleri gelişmiştir. Tavşan avlarında iz sürme yetenekleri gelişmiştir ve kolayca eğitilebilmektedirler. Kilo konusunda eğilimli olan bu köpekler büyük hale gelebilirler. Basset Hound av köpeklerini egzersiz ile beraber küçük evlere sığabilirler. Fakat büyük olmaları takdirde apartman hayatında sahipleri zorlanabilirler.

Basset Hound av köpeği ekstrem hava şartlarına dayanıklı değillerdir. Aşırı soğuk veya aşırı sıcak hava koşullarına dayanamazlar. Dişileri ortalama 30 cm yüksekliğe çıkar erkekler ise 35 cm’ye kadar yükselebilirler. Kulakları çok büyüktür ve miskin olabilirler. Ortalama olarak 12 yıl kadar yaşayabilmektedirler.

Labrador Retriever ve Golden Retriever

Hem sevimli hem de sadık köpekler olan Labrador Retriever ve Golden Retriever cinsleri arkadaş canlısı av köpekleridir. Dünyanın en iyi av köpekleri cinsleri arasındadırlar. Çok parlak zekalı, hareketli ve enerjik köpeklerdir. Her ne kadar av köpekleri olsa da en çok beslenilen köpekler arasındadır aynı zamanda rehabilitasyon köpekleri olarak da bilinmektedirler. Ülkemizde özellikle büyük bir hayran kitlesine sahip olmaktadırlar.

Labrador Retriever ve Golden Retriever yavru av köpeği olarak alınan cinslerdir fakat hızlı bir şekilde büyürler. Haftalık olarak tüylerinin yıkanması ve taranması gerekmektedir. Aşırı hareketlidirler bu yüzden sürekli olarak oyun isterler. Yavru olarak alınan bu köpeklerin dikkatli bir şekilde yetiştirilmeleri gerekmektedir. Genellikle sarı tüyleri olan Golden köpekler apartman hayatına uyumlu değillerdir. Küçükken apartmanda yetiştirilse de büyüdükleri zaman çok fazla havlayabilirler bu yüzden genellikle villa tipi evlerde, bağlarda yetiştirilir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.