Beyaz Ayaklı Fare

maxiforum

Beyaz Ayaklı Fare veya Ak Ayaklı Fare (Peromyscus), Rodentia (kemiriciler) takımının Cricetidae familyasından, küçük ve ince yapılı 60 kadar kemirici türünün ortak adıdır.
Bunlar, sıradan ev ve laboratuvar faresi Mus musculus ile yalnızca uzaktan akraba olan Yeni Dünya fareleridir. Bu akrabadan, Peromyscus türleri, nispeten daha büyük gözlerle ve ayrıca genellikle iki tonlu renklendirmeyle, sırtın üzerinde (sırtta) daha koyu renkler ve beyaz karın ve uzuv saç boyasıyla ayırt edilir. Renklendirmeyle ilgili olarak, Peromyscus kelimesi “önyüklenmiş fare” anlamına gelen Yunanca kelimelerden gelir. Ayrıca, ev farelerine kıyasla başarılı zıplayıcı ve koşuculardır ve ortak adı olan “geyik faresi” (1833’te icat edilmiştir) bu çevikliğe atıfta bulunur.
Peromyscus, bir kemirgen cinsidir. Genellikle deermice olarak adlandırılırlar. Amerika Birleşik Devletleri kıtasındaki en yaygın geyik faresi türleri, yakından ilişkili iki türdür, P. maniculatus ve P. leucopus. Amerika Birleşik Devletleri’nde Peromyscus, genel olarak en kalabalık memeli cinsidir ve batı Amerika Birleşik Devletleri’nde hantavirüs taşıyıcısı olarak ün salmıştır.

Taşıdığı İnsan Hasalıkları

Hantavirüs, Geyik faresi, Sin Nombre hantavirüsünün birincil rezervuar türü olduğu keşfedildiğinde halkın dikkatini çekti.
Lyme hastalığı, British Columbia’da 218 geyik faresi üzerinde yapılan yakın tarihli bir çalışma, Lyme hastalığının ajanı olan Borrelia burgdorferi için% 30’un (66) seropozitif olduğunu gösterdi.

Diğer hastalıklar

Ehrlichiosis ve babesiosis de geyik faresi tarafından taşınır.

Alaska’dan Güney Amerika’ya kadar uzanan geniş bir bölgede ve çok değişik ortamlarda yaşayabilen ak ayaklı fareler, çoğu kez bir bölgedeki tüm memelilerden sayıca daha çoktur. Uzun kuyrukları dışında gövdeleri 8-17 cm uzunluğunda olan bu iri gözlü farelerin yumuşak bir kürkü ve oldukça büyük kulakları vardır. Tüy rengi kirli beyaz ile kahverengi-siyah arasında değişir, karnı ve ayakları ise genellikle beyazdır. Gece hayvanı olan ak ayaklı fare, gündüzleri kovuk ya da ağaç içlerinde, bitki parçalarından yaptığı yuvasında geçirir. Bazen evlere girer, yatak ya da başka yumuşak eşyaların içinde yuva yapar. Hem bitkisel hem de hayvansal maddelerle beslenen ak ayaklı fare bütün yıl boyunca üreyebilir ve dişisi 21-27 günlük bir gebelikten sonra ortalama dört yavru doğurur. Temiz, doğurgan ve bakımı kolay olan bu fare türü genellikle laboratuvarlarda kullanılır.

Laboratuvar Hayvanı Olarak Kullanımı

Vahşi popülasyonlar incelenirken, Peromyscus türlerinin üremesi ve esaret altında tutulması daha kolaydır. Ancak nispeten daha uysal M. musculus’tan daha enerjik ve kullanımı daha zordur. Bazı çalışmalar için, aynı zamanda ortak laboratuar faresi (M. musculus) ve laboratuar faresi (Rattus norvegicus) üzerinde tercih edilirler. Peromyscus türleri, bulaşıcı hastalıkları incelemedeki önemlerinin yanı sıra filocoğrafya, türleşme, kromozomlar, genetik, ekoloji, popülasyon genetiği, koruma ve genel olarak evrimi incelemek için yararlıdır. Tekrarlayan hareket bozukluklarını araştırmak için de yararlıdırlar. Yaşlanma araştırmalarında kullanımları, Peromyscus spp.’nin standart laboratuar faresine benzer boyutta olmasına rağmen, ad libitumla beslenen laboratuvar suşlarının veya doğadan yakalananların 3 yıllık maksimum ömürlerine kıyasla 5–7 yıllık maksimum ömre sahip olmalarıdır.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.