Cennet Papağanı Hakkında Genel Bilgi

maxiforum

Cennet papağanı zeki ve sevecen bir kuştur. Kuş beslemeye yeni başlayanlar için uygundur. Çok fazla ilgi ve sevgi ihtiyacı duyduklarından çiftler halinde tutulmaları en iyisidir.

Cennet papağanı 13-17 cm arasında küçük tıknaz bir papağandır. Büyük bir gagaları ve yuvarlak ya da kare bir kuyrukları vardır. Ortalama ömürleri 10-12 yıl arasındadır ve bazıları daha uzun yaşar. Kaydedilen en yaşlı cennet papağanı 17 yıl yaşamıştır.

Cennet Papağanları Hakkında Genel Bilgi adlı yazımızı sizler için hazırladık iyi okumalar…

Bakım ve Beslemesi

Cennet papağanlarının çoğu ya topraktan yapılmış bir kabın içinde ya da üzerlerine hafif ılık su püskürterek banyo yapmayı severler. Bir banyo çanağı kullanırsanız, kuşların kenarlara tünediğini, başlarını ve üst bedenlerini suya daldırdığını ve kanatlarını çırptığını göreceksiniz. Suya girmektense bu tür banyoları tercih ederler.

cennet papağanı 1

Cennet papağanı tırmanma ve çiğneme yoluyla tırnaklarının ve gagalarının bakımını doğal olarak yapar. Evinizde beslediğiniz kuşunuzun tırnaklarını kesmek isterseniz öncelikle veteriner hekiminize danışın.

Vahşi yaşamda cennet papağanı tohumlarla , meyvelerle , tahıllar, otlar yaprak tomurcukları mısır ve incirden oluşan tarımsal ürünlerle beslenirler. Bir cennet papağanının diyeti, tek bir kuş için günlük 45-60 gram yemden oluşacaktır. Çeşitli takviyeler ve vitaminler ile birlikte küçük bir papağan karışımından oluşan diyet genellikle uygun olarak kabul edilir; ayrıca yeşillikler, meyveler ve sebze takviyeleri ile birlikte ek vitaminler içermeyen formüle edilmiş bir diyet de uygun olarak kabul edilir.

 

Takviyeler arasında taze meyveler , yeşillikler , kabuğunu soyması için ağaç dalları, darı dalı  bulunur. Bazı meyve takviyeleri arasında çilek, elma, üzüm, armut, muz ve kivi bulunur. Yeşiller ve sebze takviyelerinden bazıları ıspanak, acı marul, su teresi, kuş otu, turp, maydanoz, kara hindiba, havuç tepesi, koçanda mısır, bezelye, marul ve çeşitli bahçe otlarını içerir. Fındık ve sert kabuklu yemişler gibi ek proteinler sunulabilir. Fındık, ceviz, brezilya fıstığı ve kestanenin yanı sıra kabuksuz yer fıstığını da deneyebilirsiniz. Kalsiyum sağlamak için ayrı bir tabakta mürekkepbalığı kemiği veya çakıl ve istiridye kabuğu sunulmalıdır. Cennet Papağanı için zehirli olabileceğinden kesinlikle avokado ile beslememeniz gerekir!

Yiyecek ve su kapları toprak ya da porselen olmalıdır. Plastik kapları çiğneyeceklerinden ve bu ölümcül olabileceğinden dolayı tehlikelidir. Cennet Papağanı çok su içer bu nedenle su kaplarını gün boyunca sık sık değiştirdiğinizden emin olun.

cennet papağanı 2

Barınma Koşulları

Cennet Papağanı çok aktif bir kuştur. Bu nedenle onları refah içinde barındırmak için en uygun kafes geniş bir alan sağlamalıdır. Unutmayın onlar son derece aktif kuşlardır. Yaklaşık dört tünek, yem ve su kapları ve bir banyo alanı ile kuş çifti başına minimum 81 x 50 x 50 cm önerilir. Kafesi bir ayak üzerine yerleştirin veya göz hizasında bir duvar braketine asın. Seçtiğiniz yerin iyi ışık aldığından ve iyi havalandırıldığından, ancak cereyan olmadığından emin olun. Güneş ışığına doğrudan maruz kalmanın aşırı ısınmasına neden olabileceği kapı ve pencerelerden uzak olmalı, ancak güvenlik hissini arttırmak için en az bir duvara yakın yerleştirilmelidir.

Ortalama gündüz sıcaklıkları 15 ila 21 derece arasında değişirken gece sıcaklıkları 4 dereceye kadar düşmektedir. Genel bir kural olarak, sizin için rahat olan ortam sıcaklığı kuşunuz içinde yeterlidir. Kuşunuz hasta ya da sağlıklı olsun sıcaklığa bağlı rahatsızlık belirtilerinin olup olmadığından emin olun. Üşüten kuşlar genelde uzun süre kabarık kalır. Aşırı sıcaktan bunalan kuşlar ise kanatlarını vücutlarından uzaklaştırır ve hızla soluk alıp verirler. Cereyanın sebep olacağı rahatsızlıkları önlemek için kafes geceleri örtülmelidir.

 

Cennet Papağanı  özel dinlenme yerlerini sever. Hepsi aynı seviyede ve aynı tipte, yükseğe yerleştirilmiş yuva kutuları iyi çalışır ve kavgaları önlemeye yardımcı olur. Bir cennet papağanı  için yuva kutusu 20 x 20 x 20 cm veya  25 x 15 x 15 cm boyutlarındadır. Aşırı popülasyonu önlemek için yumurtaları kontrol ettiğinizden ve bir kerede çıkardığınızdan emin olun. Unutmayın dışarıda yaşayan yeterince evsiz hayvan var.

Cennet Papağanı Bakımı

Temel kafes bakımı, yiyecek ve su kaplarının günlük temizliğini/değiştirilmesini içerir. Kafesin altını kaplamak için düz gazete kullanılabilir ve hastalıkları önlemek için günlük olarak değiştirilmelidir. Haftalık olarak kafesi ılık sabunlu su veya kuş kafesi dezenfektanı ile temizlemeli ve dezenfekte etmelisiniz. Tünekleri ve oyuncakları kirlendikçe yıkayın ve tamamen kurulayın.

cennet papağanı 3

Sosyal Davranışlar

Cennet Papağanları çok sosyal kuşlardır. Genel olarak, sağlık ve mutlulukları için tek değil, çiftler halinde tutulmalarının gerekli olduğu düşünülmektedir. Tek bir cennet papağanınız varsa, bir eşten yoksun olduğu sosyal etkileşimi sağlamalısınız. Bu kuşlar, bakıcılarına veya eşlerine şiddetli bir bağlılık geliştirirler.

 

Size veya eşlerine karşı sosyal doğalarının yanı sıra, diğer kuşlara karşıda son derece saldırgan olabilirler. Uyumlu çiftlerin bir araya geldiğinden ve gerçek “çiftler” olduklarından emin olmalısınız . Kavga edecekleri için farklı türleri birbiriyle çiftleştirmeye çalışmayın . Sevgiyle bağlı çiftler sürekli olarak birbirlerini tımar ederler ve üreme mevsimi ve tüm yıl boyunca birbirlerini beslerler.

Bu küçük kuşlar bütün gün cıvıldayarak gevezelik eder. Ani bir gürültüyle irkilirlerse, potansiyel bir avcı görürlerse veya hava soğuk ve rüzgarlıysa yuvalarında saklanırlar.

cennet papağanı 4

Cennet Papağanı Yetiştirme ve Eğitim

Evcil bir cennet papağanı almayı düşünüyorsanız genç olanını seçmelisiniz. Genç kuşların oyunları öğrenme ve sevecen olma konusunda inanılmaz bir yeteneği vardır.  Oysa yetişkinleri evcilleştirmek çok zordur ve genellikle pek çok numara veya taklit davranışı öğrenemezler. Elinizle büyüttüğünüz genç cennet papağanları zaten oldukça sosyalleştikleri ve evcil oldukları için yetiştirmesi en kolayıdır. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir.

Evcilleştirme siz ve kuşunuz arasındaki kabul ve güveni kapsayan bir durumdur. Bu günlük olarak kuşunuzla çok zaman geçirmeniz gerektiği anlamına gelir. Evcilleştirmeye yumuşak konuşarak ve yavaş hareketler yaparak başlayın. Kuşunuz size alıştığında ve rahat davranmaya başladığında elle evcilleştirme çalışmalarına başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için tahtadan çubuk benzeri bir şey kullanabilirsiniz. Öncelikle çubuğu papağanınızın döş bölgesine ve ayaklarına doğru yavaşça yaklaştırın. Bu birçok deneme gerektirebilir. Alışıp çubuğun üzerine çıktığında oradan parmağınıza geçmesi için alıştırmalar yaptırabilirsiniz.

Cennet Papağanları çok iyi konuşan bir kuş olarak kabul edilmez ve sadece bazıları birkaç kelime öğrenebilir.

 

Cennet Papağanı Aktiviteleri

Şafakla birlikte uyanır, bir şeyler içer, yemek yer ve hemen ardından cıvıldamaya başlarlar. Genellikle sabah ortasına doğru sakinleşirler ve öğleden sonra geç saatlerde cıvıltılarına devam ederler.

Bu kuşlar çok hareketlidir, uçar ve tırmanır, tahta kemirir veya oyuncakları çiğner ve bütün gün kendilerini tımar eder. Çanlar, salıncaklar, merdivenler, aynalar, parlak nesneler ve kemirmek için tahtalar gibi her türlü oyuncağı severler. Cennet papağanları doğal kağıt öğütücülerdir, bu nedenle onlara oynamaları için boyasız kağıt sağlayın. Bir cennet papağanı, kafesinin dışındaki yerleri de keşfetmeyi sevdiği için oyun alanında kalmaz. Cennet papağanınızın oynadığı herhangi bir odada açık kapı veya pencere, bardak gibi su kapları bulunmadığından ve asla sıcak sobanın yanında olmadığından emin olun. Kuşunuzu kafesten çıktığında her zaman izlemelisiniz!

Sorunlar

Dikkat edilmesi gereken hastalık belirtileri, bir kuşun içe dönük görünmesi, tüylerinin kabarması ve tüylerinin donuk olması, gözleri uzun süre kapalı oturması, gözleri sulanmış veya donuk olması, burun akıntısı, çok uyuması, ortama karşı ilgiyi kaybetmesidir. Dışkılar renk değiştirebilir ve gevşek olabilir. Ayrıca çok fazla kuyruk sallanması, zeminde tünemek, garip nefes alma, hapşırma ve aşırı kaşınma gibi belirtilerde görülebilir. Cennet Papağanının kapabileceği yaygın hastalıklardan bazıları, dövüşten kaynaklanan yaralanmalar, Psittacine Gaga ve Tüy Hastalığı , Polyoma Virus Enfeksiyonları, Mantar Enfeksiyonları (Candidiasis) , Kanatlı Çiçek Hastalığı, Bakteriyel Enfeksiyonlar, İç parazitler, Akarlar, Yumurtlayamama, Soğuk algınlığı, Koksidiyozis, solunum rahatsızlıkları ve ishaldir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.