Çıplak Kör Fare

maxiforum

Çıplak kör fare (Heterocephalus glaber), Doğu Afrika’nın kurak bölgelerinde yaşayan çıplak kör fareler, kemirgen takımından hayvanlardır. Uzun ömürleri ve kanserojen maddelerle aynı ortamda bulunsalar dahi kanser geliştirmemeleri ile bilim dünyasının ilgisini cezbetmektedirler. Karınca ve arı tipinde, aşırı hiyerarşik koloniler halinde yaşarlar. Kuzenleri Damaraland kör fareleri ile beraber, bu tip tamsosyal (İng. eusocial) diye nitelenen yaşam biçiminin memeliler arasında tek temsilcileridir.

Çıplak kör farenin genomu 2011 yılında Koreli, ABDli ve Çinli araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından dizilenmiştir. Genom dizisi, çıplak kör farenin fare ve sıçandan 73 milyon yıl önce ayrıştığını göstermiştir.

Kansere direnç

2009 yılında yapılan bir araştırmada çıplak kör fare hücrelerinin, aşırı çoğalma eğilimindeki kanser hücrelerini çok daha erken hissedebildiği ve bu çoğalmayı durdurabildiği bulunmuştur. Bunun yanı sıra, hiyalüronik asit adı verilen ve insan hücrelerinde de yaygın olarak bulunan bir molekülün, çıplak kör farelerde çok daha uzun bir yapıda ve çok daha yoğun olduğu bulunmuştur. Bu molekülün çıplak kör farelerde ilk olarak, cildi daha esnek hale getirerek tünellerde daha rahat hareket edebilmelerini sağladığı için uzun bir yapıya evrildiği ve hücrede yoğunluğunun arttığı düşünülmektedir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.