Çöl Faresi

maxiforum

Bilimsel adı: Selevinia betpakdalaensis. Çöl faresi (Selevinia betpakdalaensis) fındık faresi ailesinden bir kemirgen türüdür. Bu tür daha önce kendi ailesi olan Seleviniidae’ye yerleştirilmişti, ancak şimdi Selevinia cinsi, kendi içinde tek tip bir fındık faresi olarak kabul ediliyor.

Taksonomi

Çöl faresi, ilk önce Belosludov ve Bazhanov tarafından, 1939 yılında Selevinia betpakdalaensis olarak isimlendirilmiştir. Çöl faresi sıçangiller ailesine yerleştirilmişti, ancak daha sonra müttefik yeni bir aileye yerleştirildi. 1947’ye gelindiğinde ise, Myoxidae’nin bir alt ailesi olan Leithiinae’ye, diğer üç uyku faresi cinsiyle birlikte yerleştirilmesi gerektiği sonucuna varıldı.

Açıklama

Bu farenin baş ve vücut uzunluğu 75 ile 95 mm (3,0 ila 3,7 inç) kuyruğu ise 58 ile 77 mm (2,3 ila 3,0 inç) arasındadır. Sağlam, yuvarlak bir gövdeye sahip olan Çöl faresi, aynı zamanda yumuşak ve yoğun bir kürke sahiptir. Üst kısımları gri, alt kısımları ise beyaz bir renge sahiptir. Tüy döktüğü zaman (bir memeli için alışılmadık bir şekilde) derisinin üst katmanlarını da tüylerle birlikte döker. Tüy dökme boynun arkasından başlayıp, vücut ve yanları boyunca devam eder. Tüm süreç yaklaşık olarak 1 ay sürer. Çöl faresinin kuyruğu kısa tüylerle iyi bir şekilde kaplanmıştır. Ayak tabanları ise çıplaktır. Üst kesici dişleri büyüktür, ancak yanak dişleri oldukça küçüktür, hatta diş etlerinden zar zor çıkıntı yapar.

Ekoloji

Çöl faresi, kurak habitatlarda kumlu ya da killi topraklarda yaşar. Çoğunlukla gececi bir hayvandır, ancak bazen gün içinde açıkta maceraya atılır. Çöl faresi yavaş bir şekilde yürür, ancak alarma geçecek olursa, bir dizi kısa sınırda daha hızlı hareket edebilir. Artemisia maritima ve Salsola laricifolia gibi çöl çalıları arasında yaşar ve verimli bir şekilde tırmanabilir. Bu hayvanlar vahşi doğada çok az çalışılmıştır, ancak esaret altında hava sıcak olduğunda, kayaların ve yaprakların altına sığınabilir ve yalnızca soğuk dönemlerde yeraltına girebilir. Çöl faresi çoğunlukla böcekler ve örümceklerle beslenir, ancak bitki örtüsünü tükettiği de bilinmektedir. Bekleme modundayken yılın en soğuk aylarında, yalnızca Mart ve Eylül ayları arasında aktiftir. Gebe ve emziren dişiler Mayıs ayı sonlarında ve Haziran aylarında bulunabilir ve 4 ile 8 arasında yavruya sahip olabilirler.

Çöl faresi, Kazakistan’da geniş bir menzile sahiptir, ancak bol değildir. Buradaki varlığı yaklaşık olarak 30 bölgeye dağılmış olan, yaklaşık 40 fareden bilinmektedir. Toplam nüfus ve eğilimi bilinmemekle birlikte, içinde yaşadığı çöl çalılarının kaybı nedeniyle tehdit altında olabilir. Bu belirsizlikler yüzünden “Uluslararası Doğa Koruma Birliği” Çöl faresinin koruma statüsünü “veri eksikliği” olarak değerlendirmiştir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.