Djoongari

maxiforum

Bilimsel adı: Pseudomys fieldi. Djoongari’nin yaygın isimler arasında Shark Bay ve Alice Springs faresi bulunmaktadır. Djoongari eski zamanlarda Batı Avustralya’nın üçte ikisinde bulunan bir kemirgen türüydü, ancak Avrupalıların ve vahşi hayvanların gelmesinden sonra mevcudiyetleri büyük bir zarar görmüş ve ciddi şekilde tehlike altında kalmıştır. 2003 yılında yapılan bir çalışmada, Avustralya Yaban Hayatı Koruma Kurumu tarafından, başka bir popülasyon yaratma umuduyla bazı Djoongari (Shark Bay) fareleri Faure Adası’na salınmıştır. Adada bulunan baykuşların varlığına rağmen, bu girişim başarılı olmuş ve Djoongari popülasyonu hızla büyük bir boyuta ulaşmıştır. Yapılan bu girişim, türün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasını engellemiştir.

Açıklama

Djoongari uzun ve tüylü kürklü bir kemirgen türüdür. Avustralya kemirgen cinsi olan Pseudomys’in büyük bir türü olan Djoongari’nin, üst kısımlarının rengi, koyu kahverengi koruyucu tüylerle serpiştirilmiş, soluk sarımsı bir açık kahverengidir. Baş ve vücudun birleşik boyutu 90 ile 115 milimetre (3,5 ila 4,5 inç) arasında değişmektedir. Pseudomys fieldi kuyruk uzunluğu ise 115 ile 125 milimetre (4,5 ila 4,9 inç) arasında hatta bazen biraz daha büyük bir uzunluktadır. Djoongari’nin ortalama kütlesi 45 gramdır (1,6 oz) ve bu oran 30 ile 50 gram (1,1 ila 1,8 oz) arasında değişebilir. Djoongari’nin grimsi kulakları çentikten uca 19 milimetredir (0,75 inç). Pelajın alt tarafı beyazımsıdır, üst kısımlara doğru ilerledikçe deve tüyü rengine dönüşür, ayaklar da beyazımsı bir tondadır. Pseudomys fieldi’nin arka ayakları 26 ile 27 milimetre (1,0 ile 1,1 inç) gibi bir uzunluğa sahiptir. Kuyruğun üst yüzeyi ise grimsi bir renktedir ve daha açık renkli alt yüzeyle belirgin bir kontrast oluşturmaktadır. Pseudomys fieldi’nin kuyruğu, bir tutam koyu renk kürkle biter. Pseudomys fieldi iki çift inguinal meme başlığına sahiptir. Bu türün fosil kanıtları, Pseudomys praeconis’in bilinen menzilini Shark Bay bölgesinden Avustralya’nın batı kıyısı boyunca, hatta daha iç kesimlerde kurak bölgelere kadar genişletmiştir. Djoongari’nin dağılımındaki bu aralık, fosil kalıntıları ile daha da genişledikçe, Pseudomys fieldi’nin kalıntılarının bir türün doğu sınırını temsil ettiği de anlaşılmıştır

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.