Guinea Pig Kemirgen Türü

maxiforum

Guinea Pig, doğal yaşam alanı Peru, Ekvador, Bolivya, gibi Güney Amerika ülkeleri olan ve sürü halinde yaşayan bir kemirgen cinsidir. Aynı zamanda Guniea Pig peluş oyuncaklara benzeyen sevimli görüntüsü ile de beğeni kazanan bir evcil hayvandır.

Guinea Pig Genel Özellikleri

Guinea Pig, hem hamstera hem de tavşana benzeyen bir kemirgen türüdür. Boyut olarak tavşandan ufak, hamsterdan büyüktür. Bataklık, kayalık ya da orman gibi her türlü arazide yaşayabilirler. Otçul hayvanlardır ve yabani otlarla beslenirler. Ne yazık ki pek çok farklı tıbbi araştırmalarda deney hayvanı olarak halen kullanılmaktadırlar. Bu sebeple “Kobay” denildiğinde ilk akla gelen, “Guinea Pig” değil de denek olur. “Kobay” kelimesi bizim dilimizde deneylerde kullanılan canlı ve denek anlamına geldiği için genel olarak kullanılan ve uluslararası olan ismi Guinea Pig’dir. İngilizcede “pig” kelimesi domuz anlamına gelse de, Kobay’lar bir domuz türü değildir.

Guinea Pig’in farklı boyutlarda olduğu görülebilir. Yetişkin bir Guinea Pig’in boyu da yaklaşık 20-50 cm arasında olur. Ağırlıkları bir kilograma kadar çıkabilir. Ortalama yaşam süreleri 5-6 yıl arasındadır. Vücut ısıları normal zamanda 39-40 ºC’dir. Guinea Pig’lerin bilinen on üç farklı türü vardır. En bilinen türleri, Dalgalı tüylü Habeş Kobayları, kısa tüylü Amerikan Kobayı ve uzun tüylü Peru Kobayları’dır. Guinea Pig’lerde, önde bulunan kesici ve uzun dişler ile arkada yer alan azı dişleri olmak üzere toplam 20 adet diş bulunur. Çoğunlukla kızıl, beyaz ve koyu sarı renklerde olsalar da aynı yakın akrabaları hamsterlar ve tavşanlar gibi pek çok farklı desende ve renkte olabilirler.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.