Iskarmoz Balığı

maxiforum

L: Sphyraena sphyraena
M: Barakuda
İ: European barracuda
A: Europäischer Barrakuda
F: Brochet de mer

 

Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜBütün sıcak ve ılık denizlerin sığ sularından 100 m. derinliğe kadar orta sularda yaşayan bir balıktır. Vücut uzun, kalın ve yuvarlaktır. Sırt tarafı esmer yeşil, karın tarafı parlak gümüşimsi renktedir. Başı uzun, burnu sivridir. Vücut küçük pullarda kaplıdır. Ağızdaki dişler büyük ve oldukça belirgindir. Alt çenesi üst çenesine oranla daha ileride olup, ucu yukarı doğru kıvrıktır. İrili ufaklı sivri ve keskin dişleri vardır. Marmara”da az, Ege ve Akdeniz”de fazlaca bulunur. Boyu 1 m”ye erişen Iskarmoz Balığı Barakuda olarak okyanuslarda 3 m”ye kadar büyüyebilir.

ÜREME DÖNEMİ     : İlkbahar sonu ile yaz mevsiminde ürerler. Pelajik olan yumurtaları 1,2–1,6 mm’dir. Yumurta verimliliği ise 40.000–450.000 arasında değişir. Çok kısa süreli kuluçka devresinden sonra, yumurtadan çıkan larvalar da pelajik olup, kısa sürede planktonla beslenmeye başlayarak hızla gelişirler.

TÜKETİM ZAMANI

Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 

NASIL TÜKETİLİR : Bazı ülkelerde taze ve tuzlanarak tüketilmektedir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.