İspari Balığı

maxiforum

L: Diplodus annularis
M: Isparos, İsparya, Aspara,
Tarak Balığı
İ: Annular seabream
A: Ringelbrasse
F: Sargue

 

Sırtı gümüşi gri, yanları sarımtırak, karnı beyazdır. Göğüs, karın ve anal yüzgeçler yeşilimsi sarıdır. Bazen göğüs yüzgeç koltuğunda siyah leke bulunur.
Maksimum uzunluk 25 cm; ortalama uzunluk ise 8–18 cm.dir.
Genellikle deniz çayırlarının (Posidonia) olduğu ortamlarda yaşamını sürdürür. Güney Akdeniz’de 0-90 m derinliklerde bulunur. Genç bireyler kış dönemi sonunda acı su ortamlarına ve lagünlere geçerler.
Etcil’dir; kabuklu, küçük yumuşakça, derisidikenliler, küçük hayvansal organizmalarla ve zaman zamanda alglerle beslenir.

Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜÜREME DÖNEMİ : Karadeniz’de Haziran-Ağustos, Marmara Denizi ve Akdeniz’de Nisan-Ağustos ve Ege Denizi’nde Mart-Ağustos ayları arasında ürerler; bazı bireyler ayrı eşeyli olmasına rağmen, bazılarında protoginik hermafroditizm gözlenir; ilk eşeysel olgunluğa erkekler 10.3 cm boy ve 1. yaşta, dişiler ise 12.8 cm boy ve 2. yaşta ulaşır.

TÜKETİM ZAMANI:

Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜTÜKETİM ŞEKLİ:  Tava ve ızgara olarak tüketilmesi makbuldür. Karagöz, mırmır, mercan tarifleri ispari içinde geçerlidir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.