Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

maxiforum

En çok beslenen kuş türlerinden olan muhabbet kuşu ve jumbu muhabbet kuşu Avrupa’da Show olarak adlandırılır. Jumbo muhabbet kuşlarının ana vatanı İngiltere’dir ve bu tarz kuşları sahiplenmek isteyen kişiler jumbo muhabbet kuşlarının özelliklerini merak etmek istemektedirler. Jumbo muhabbet kuşları genellikle rengarenk kuşlardır ve genel renkleri mavi, beyaz, yeşil veya sarı olmaktadır. Geveze oldukları için muhabbet kuşu olarak adlandırılmıştır ve duyduğu kelimeleri cümleleri tekrar etmeyi çok severler.

Jumbo muhabbet kuşları konuşmayı, yemek yemeyi çok severler sürekli beslenirler ve sahiplerinin yemek yediklerini gördüğü zaman sahiplerinin elinden beslenebilirler. Show jumbo muhabbet kuşu ötüşü çok keyiflidir ve çok hareketlidir. Yalnız kalmayı sevmezler ve sahiplerinden sürekli ilgi beklerler. Bunun dışında muhabbet kuşları genellikle çift şekilde alınır bunun sebebi muhabbet kuşları kızgınlık dönemine girebilir.

Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri

Jumbo muhabbet kuşu özellikleri içerisinde narinlerdir. Aynı zamanda diğer kuşlara göre kafaları büyüktür, muhabbet kuşları ile karşılaştırıldığı zaman Jumbo muhabbet kuşlarının kafası daha büyük olmasından dolayı kolayca dikkat çeker. Jumbo muhabbet kuşları boyu genellikle 20 ila 25 cm arasındadır. Benekleri daha koyu renklidir ve belirgindir, jumbo muhabbet kuşlarının kuyrukları uzundur ve insan canlısı olarak bilinirler. Jumbo muhabbet kuşu özellikleri şu şekilde özetlenebilir,

 • Jumbo muhabbet kuşları tüyleri rengarenktir ve normal muhabbet kuşlarından daha uzun kuyrukları bulunmaktadır.
 • Jumbo muhabbet kuşları çok cana yakındır bu yüzden sahiplerine hemen alışırlar ve çok cana yakın davranırlar.
 • Eğer uzun süre ilgi görmezlerse depresyona girebilir ve sahiplerine küsebilirler.
 • Jumbo muhabbet kuşu özellikleri arasında en tatlı kısmı insan sesini ve müziği çok sever sürekli dinlemek ve tekrar etmek ister.
 • Jumbo muhabbet kuşları normal muhabbet kuşlarından daha iridir ve tüyleri daha kabarıktır.
 • Jumbo muhabbet kuşları yaklaşık bin 500’den fazla kelime konuşabilmektedir, bu yüzden çok konuşkan kuşlardır.
 • Jumbo muhabbet kuşları hastalandıkları zaman fazla kaşınma, ishal veya tüyleri kabartma gibi belirtiler göstermektedirler.
 • Jumbo muhabbet kuşları papağan ailesinden gelmektedir fakat daha küçüktür.
 • Özellikle Türkiye bölgesinde en sık beslenen kuş türleri muhabbet kuşu Jumbo olmaktadır.

Jumbo Muhabbet Kuşu Beslenmesi

Jumbo muhabbet kuşu besleme en merak edilen konulardan biridir. Kuşlar normal muhabbet kuşlarından bir tık daha büyük olduğu için daha fazla bir kafes alanına ihtiyacı bulunmaktadır. Jumbo muhabbet kuşları standart olarak beslenir ve yemlerini tüm pet shoplar üzerinden temin edebilirsiniz. Ballı yemleri de kuşlarınız için tercih edebilirsiniz. Jumbo muhabbet kuşu bakımı kısaca şu şekilde özetlenebilir,

 • Jumbo muhabbet kuşları için iki yemlikli kafes tercih edilmelidir ve normal kuşlardan daha uzun tüyleri olduğu için bir tık daha büyük bir kafes alabilirsiniz.
 • Jumbo muhabbet kuşları bal gibi besinlere bayılırlar bu yüzden bal karışımlı yemler tercih edebilirsiniz.
 • Jumbo muhabbet kuşları için özel karışımlı yemleri tercih edebilirsiniz aynı zamanda kafesinde mutlaka suluk bulundurmalısınız.
 • Suluğu ve yemi düzenli olarak kontrol etmeli ve sürekli olarak suyu yenilemelisiniz.
 • Jumbo muhabbet kuşlarını kuruyemişe bayılırlar bu yüzden ara sıra fındık ve fıstık verebilirsiniz.
 • Kuşunuza vitamin takviyesi sağlamak önemlidir bu yüzden arada bir sebze ve meyve verebilirsiniz. Kafesinde çürümüş olan meyveleri kesinlikle tutmayın.
 • Jumbo muhabbet kuşlarının ana besin maddesi olan dal darı ve ak darıdır ve sağlığı açısından önemlidir.
 • Show jumbo muhabbet kuşu, Muz, bezelye, havuç, yulaf, bal kabağı, susam tohumu gibi besinleri verebilirsiniz.
 • Kuşların bol miktarda su içmesi gerekmektedir aynı zamanda kafesine koyduğunuz suyu çok soğuk veya çok sıcak olarak vermeyin ve sık sık suluğu yenileyin.

Jumbo Muhabbet Kuşu Bakımı

Jumbo muhabbet kuşu özellikleri ve bakımı konusunda eğer kuş besliyorsanız öncelikle gaga sağlığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kuşunuzun gagalaması için kuşlar için özel üretilmiş olan gaga taşlarını kullanabilirsiniz ve bu gaga taşlarını kafesin içine yerleştirebilirsiniz. Eğer kuşunuzun gagası düştüyse veterinere göstermeniz gerekmektedir. Kuşlar gagalarını düşürdükleri zaman tekrar çıkar fakat bunu veteriner kontrolünde ve veterinerin dediği şekilde bir tedavi uygulamalısınız. Jumbo muhabbet kuşu bakarken dikkat etmeniz gerekenler,

 • Jumbo muhabbet kuşunun sağlıklı kalması için kafesini sürekli dezenfekte tutmanız gerekmektedir. Jumbo muhabbet kuşunun yemleme bölümü özellikle dikkat edilmesi gereken yerlerdir.
 • Jumbo muhabbet kuşlarının sağlığı önemlidir bu sebeple sürekli olarak dışkı çıkarması normaldir fakat çıkartmıyorsa kuşunuz beslenemiyor veya hasta olabilir.
 • Jumbo muhabbet kuşlarınızın kaşıntısını azaltmak ve tüy bakımı sağlamak için bazı özel spreyler kullanılır. Bu spreyleri pet shoplar üzerinden temin edebilirsiniz.
 • Show jumbo muhabbet kuşu 100 ile 110 gram üstüne çıkmaması gerekmektedir bu yüzden beslenmesine dikkat etmelisiniz.
 • Jumbo muhabbet kuşlarının hareketli olması önemlidir. Eğer kuş hareketsiz ise bu konunun üstüne düşmelisiniz.
 • Muhabbet kuşlarınızı soğuk hava durumuna karşı sıcak tutmalısınız. Eğer ağzını açıp kapatıyorsa sıcaklamıştır bu yüzden onun için uygun bir duruma gelene kadar sıcaklığı ayarlamanız gerekmektedir.

Jumbo Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Anlamak

Jumbo muhabbet kuşu cinsiyeti konusunda cinsiyet belirlemesi yapmak zor olabilir. Jumbo muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır konusu için öncelik gaga rengidir. Eğer gaga bölümü mavi veya mavi tonlarında bir renk ise jumbo muhabbet kuşunuz erkektir. Eğer gaga rengi şeftalimsi pembe bir tonları varsa kuşunuzun cinsiyeti dişi olmaktadır.

Bir diğer cinsiyet belirleme yöntemi ile kuşların ötüş şeklidir. Dişi kuşlar genellikle tek bir ritimde öter fakat erkek kuşlar daha fazla melodi çıkartmaktadır. Cinsiyet belirlemede yine de kesin bir çözüm olmamaktadır. Jumbo muhabbet kuşu fiyatları dişilerde ve erkek kuşlarda farklılık gösterebilmektedir.

Jumbo Muhabbet Kuşu Fiyatları

Jumbo muhabbet kuşu fiyatları genellikle şehirden şehire değişmektedir. Bununla beraber yavru kuşlar daha yüksek fiyatlı olmaktadır. Pandemi dönemi ile beraber yurt dışından gelen kuşları maliyet konusunda yükselme yaşamıştır. Bu sebeple Jumbo muhabbet kuşu fiyatları yaklaşık olarak 250 ila 900TL’den başlamaktadır.

Show jumbo muhabbet kuşu fiyatları konusunda 2019 yılında 80 ila 100TL’ydi fakat fiyat her yıl artmıştır. Perakende fiyatı ise 350 ila 1350 TL arasında değişiklik göstermektedir. Jumbo muhabbet kuşları normal muhabbet kuşlarından daha pahalıdır fakat üreticilerine bağlı olarak bu fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Jumbo Muhabbet Kuşu Eğitimi Nasıl Olur?

Jumbo muhabbet kuşlarına ilgi göstermek önemlidir. Eğer sürekli muhabbet kuşunuzla konuşur veya kelimeler öğretirseniz yaklaşık 500 binden fazla kelime konuşabilirler. Kelimeleri duyarak öğrenirler ve kendi isimlerini bilebilirler. Aynı zamanda jumbo muhabbet kuşlarının konuşma yeteneği erkek ve dişi olarak farklılık gösterebilmektedir. Jumbo muhabbet kuşu eğitimi konusunda erkek olanlar dişi olanlara göre daha fazla kelime öğrenebilmekteler.

Konuşma eğitimini jumbo muhabbet kuşuna vermek için püf nokta olan sürekli tekrarlayan kelimeleri söylemektedir. Jumbo muhabbet kuşunuzun öğrenmek istediği kelimeleri sürekli olarak tekrarlamanız gerekmektedir aynı zamanda kuş oynarken veya dikkati dağınıkken öğrenme kabiliyetleri daha da azalmaktadır. Muhabbet kuşu Jumbo kuşu arasında pek bir fark bulunmamaktadır, iki türde gayet sevecen konuşkan ve kolay eğitebilen kuşlardır. Fakat kuşlarınızı ilk etapta sıkıştırmamanız gerekmektedir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.