Karınca Türleri: 11 Çeşit Karınca Türü

maxiforum

İnsanların gözünde, yaşamlarını en küçük hayvan türü olarak geçiren karıncalar hakkında karınca türleri ile ilgili oldukça bilgi dolu bir yazı hazırladık. Günlük hayatımızda, sokakta ya da evde sıkça karşılaştığımız, masallara çalışkanlığıyla konu olmuş karıncaların farklı binlerce türü tespit edilmiş ve karıncalara dair oldukça ilginç bilgiler edinilmiştir. Karıncalar hakkında incelemeler devam ettikçe birçok yeni tür keşfedileceği gibi onların dünyalarıyla ilgili şaşıracağımız yeni bilgilere de ulaşmak mümkün gözüküyor.

Karınca Nedir?

Karıncalar, hayvanlar âleminin zar kanatlılar takımındaki, formicidae yani karıncagiller familyasının eklem bacaklı böcek türünü oluşturmaktadır. Bizden çok daha uzun bir süredir dünyadaki varlıklarını sürdürmektedirler. Bulunan en eski karınca fosilinin 92 milyon yaşında olduğu bilgisinden yola çıkarak karıncaların, dinozorlarla aynı dönemde yaşadığı tespitini yapabilmekteyiz.

Genellikle organize koloniler halinde yaşayan karınca türleri; kraliçe karınca, işçi karınca, asker karınca ve erkek karıncadan oluşan bir sınıfsal sisteme sahiptir. Kraliçe karıncalar, üreme yeteneği olan ve ömürleri 10 ile 20 yıl arasında değişen karınca sınıfıdır. İşçi karıncalar, kraliçe karıncanın ve tüm karınca topluluğunun ihtiyaçlarını karşılayan kısır dişi yavrularıdır ve en kalabalık karınca sınıfıdır. Karıncalar da insanlar gibi kendi aralarında savaşabilirler. Hatta bilim insanları tarafından binlerce karıncanın öldüğü savaşların yaşandığı belirtilmiştir. Bu savaş stratejilerini geliştiren ve koloniyi korumakla görevli olan sınıf asker karınca sınıfıdır. Erkek karıncalar ise üremeyi sağlamakla görevlidir ve çiftleşmeden sonra öldükleri görülmektedir.

Karıncaların çok özel bir beslenme şekilleri yoktur. Genellikle her şeyi yerler. Böcekler, ölü omurgasızlar ve bitkilerin özleri besin kaynakları olarak kabul edilir. Karıncalar neredeyse bütün ekosistemlerde yaşamlarını sürdürebilen canlılardır. Antarktika hariç bütün kara parçalarında karıncalara rastlamak mümkündür.

Karıncaların Özellikleri Nelerdir?

Karıncalar, hiç tahmin edemeyeceğimiz ve öğrendiğimizde şaşıracağımız birçok özelliği minik bünyelerinde barındırmaktadır. Sosyal anlamda bakıldığında topluluk halinde yaşamalarıyla ve aralarında iş bölümü yapmalarıyla insanlara benzer bir yapıdadırlar. Oldukça çalışkan ve üretken olan karıncaların, kafa büyüklüğü ile beyin büyüklüğü oranlandığında en büyük beyne sahip olan hayvan olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Anatomik özelliklerine değinecek olursak karıncalar ilk bakışta antenleri ve ince belleri ile dikkat çekmektedirler. Antenlerini dokunmak ve koku almak için kullanırlar. Diğer böcek türlerinde de görüldüğü üzere baş, göğüs ve karın bölgelerinden oluşurlar. Kitinden meydana gelen kutikula yapısıyla kaplı olan karıncaların, baş kısmında iki tane petek ve üç tane nokta göz mevcuttur. Altı adet bacakları bulunmaktadır ve ön bacaklarını el gibi kullanırlar. Karıncaların üç tane midesi bulunmaktadır. İlki besinleri emmeye yarayan pompa görevini görür, ikinci kısım besinleri depolarken üçüncü kısım genişleyen yapıdaki kursaktır.

Karıncaların anatomik özellikleri dışındaki diğer özelliklerinden kendimize yakın bulduğumuz veya bize oldukça ilginç gelenlerine rastlamak mümkündür. Karıncalarda da insanlarda olduğu gibi bir eğitim sisteminin mevcut olduğu kabul edilmektedir. Yapılan araştırmalara göre işçi karıncaların DNA’larında, görevlerini yerine getirmek için önceden programlanmış gerekli yeteneklere rastlanmamıştır. Karıncaların özellikleri sonradan öğrenerek hareket ettiği bu bilgi sayesinde kabul görmüştür. Karıncalar, insanlar dışında tarım yapabilen nadir canlılardandır. Hatta tarım konusunda oldukça gelişmiş olduklarını görmekteyiz. İnsanlar gibi mantar yetiştirirler ve tarım ürünlerini korumak için bir çeşit salgı olan böcek ilacını kullanırlar.

Karıncaların özellikleri arasında hayli ilginç bir diğer özelliği de hayvancılık faaliyetidir. Bazı böcek türlerini kendi yararları doğrultusunda kullanabilmektedirler. Bunun yanında, tüm karınca türlerinde olmasa da özellikle Amerika’da bulunan Polyergus Breviceps adı verilen karınca türünde kölelik uygulaması görülmektedir.

Oldukça güçlü hayvanlar olduğu gözlemlenen karıncaların kendi ağırlıklarının tam bin katı yükü taşıyabileceği ortaya koyulan bir gerçektir. Karıncalar öldüklerinde, diğer karıncalar salgı aracılığıyla ölüm sinyalini alır ve ölen karıncayı dışarıya taşır.

Karınca Türleri

Yeryüzünde yaklaşık 35.000 tane karınca türünün olduğu varsayılsa da günümüzde ancak 10.000 civarında karınca türü tespit edilmiştir. Bütün karınca türlerini ayrıntılı olarak incelememiz mümkün olmasa da yaygın olanlarına değineceğiz.

Bahçe Karıncası

İşçi karıncaların büyüklüğü yaklaşık 4-5 mm. civarında, kraliçe karıncaların büyüklüğü ise 15 mm. civarındadır. Renkleri koyu kahverengi veya siyahtır. Bel bölgelerinde pedisel bulunur ve iğneleri yoktur.

Kraliçe karıncalar yumurtaları baharda bırakırken 3-4 haftalık bir süreç larvaların olgunlaşmasını beklemekle geçer. İşçi karıncalar bol protein içeren besinleri tercih eder. Erkek karıncalar çiftleşmeden sonra yok olmaktadır.

Yuvalarını toprağa yapmayı tercih ederler. Yuva deliği birikmiş toprak sayesinde belirgindir.

Bal Karıncaları

Bal karıncalarının besin kaynağı, yaprak bitlerinin şekerli sıvısı ve bitki nektarlarıdır. Bal karıncalarının sindirim artığı olan şekerli sıvı başka karıncalar için de besin kapısı olmaktadır.

Yağmurlu havaların etkisinde ise işçi karıncaları, diğer karıncalar su ve bal özleriyle beslemektedir. İşçi karıncalar balı, vücutlarının bir kısmını şişirerek bal kesesi oluşturan karıncalara aktarırlar. Kendi ağırlıklarının 8 katı kadar balı taşıyabilirken gerek duymadıkça enerji harcamaktan kaçınırlar.

Bal kesesi karıncalar, kurak ve verimsiz geçen mevsimlerde, kolonisinin kullanımına açık şekilde yuvada asılı kalır. Avusturalya’nın güneyinde rastlanan bu tür adeta bir besin deposu görevi görmektedir.

Roger Karıncaları

Yaklaşık 2 mm. büyüklüğündeki Roger karıncalarının rengi kahverengiye yakın bir kırmızı tonundadır ve iğneleri mevcuttur.

İşçi karıncalar, rastgele çıktıkları besin avlarında canlı bir av yakalarlarsa eğer iz bırakmazlar. Bütün bir yıl sürü oluşturdukları bilinmektedir. Nemli bölgelerde ve yıkıntılarda yuvalarına rastlanır. Dış ortamda sık görülmeyen karıncalardır.

Firavun Karınca

Firavun karıncaları şeker karıncaları olarak adlandırmamız mümkündür. İşçi karıncalar 2 mm. büyüklüğünde, sarı-kahverengidir. Erkek karıncalar kanatlıdır ve siyah renktedir. Kraliçe karıncalar da kanatlıdır ve kırmızı renktedir. Erkek karıncalar ve kraliçe karıncaların uçtuğu nadir görülmektedir ayrıca çiftleştikten sonra kanatlarını kaybederler.

Diğer karınca türlerinin genelinde kolonilerde tek kraliçe karınca mevcutken, firavun karıncaların kolonilerinde birden fazla kraliçe karınca bulunur. Şeker, kek, ekmek gibi besinleri tercih ederler. Isırma ya da sokma gibi eylemlerine rastlanmazken, kapalı yerlerde yaşamlarını sürdüren küçük bir karınca türü olduğu bilinmektedir.

Yaprak Kesen Karıncalar (Attalar)

Yaprakları çeneleri yardımıyla koparttıktan sonra baş kısımlarının üzerinde taşıyarak yuvaya götürürler. Kesme işleminden önce, yaprağın kırılganlığını arttırmak amacıyla gönderdikleri ses dalgalarıyla bilinmektedirler. Bu yapraklar direkt olarak besin kaynağı değildir attalar için. Yaprakları lapa haline getirdikten sonra kuru yapraklar üzerinde mantar üretimi yapmaktadırlar.

Yaprak kesici karıncalar, yaprakları baş kısmında taşırken altında gizlendikleri için şemsiyeli karıncalar olarak da adlandırılırlar.

Hayalet Karınca

Hayalet karıncalarda, yarı saydam görünümde bacaklara ve karın bölgesine rastlanır. Özsu üreten böcekler besin kaynaklarındandır bunun yanı sıra tatlı maddelerle de beslenirler.

Fazla nemli yerleri severler bu yüzden de bu karınca türüne mutfakta veya banyoda rastlamanız mümkündür. Kolonilerin birden fazla yuvalama yerinin olması mümkündür.

Ordu Karıncaları

Ordu karıncaları, toplu halde hareket eder ve avlarında şok ve dehşet stratejisini kullanmayı ihmal etmezler. Görme yetileri yoktur bu yüzden güneşten kaçarlar ve geceleri hareket halindedirler.

Ordu karıncalarının sabit bir yuvaları yoktur. Oluşturdukları tüneller içinde hayatlarını sürdürürler. Yuvaya ihtiyaç duyarlarsa binlerce karıncadan oluşan bir yuva inşa ederler. Göç zamanlarını kraliçenin yumurtlama dönemlerine göre belirlerler.

Yaşamları süresince öldürme odaklıdırlar ve önlerine gelip de çekilmeyen kertenkeleleri ve yılanları öldürebilirler. Karıncaların yılanları öldürebileceğinize inanıyorsanız veya inanmıyorsanız buraya sizler için yılanların özellikleri yazımızı bırakmaktayız. En tehlikeli türlerine Afrika’da ve Amerika’da rastlanır. Önlerine çıkan her türlü canlıya korku salarak onları öldürürler. Geçmişte bazı esirlerin bu karıncalara yem edildiği görülmüştür. Öyle tehlikeli öyle korkunçlardır ki bu karıncaların bir parsı, bir gece içinde iskelet haline getirdiği görülmüştür.

Tabii ordu karıncalarının bütün bu korku dolu özelliklerinin yanında, zararlı böcekleri yok etmeye yaradıkları görülmektedir.

Ateş Karıncaları

Oldukça saldırgan olan ateş karıncaları, büyük koloniler halinde yaşayan küçük, kırmızı karınca türünü oluşturmaktadır. Ufak tefek hayvanları ya da sürüngenleri zehirli iğneleriyle hayattan koparabilirler. İnsanları sokarlarsa alerjik bir etkiye rastlamak mümkündür.

Güney Amerika’da elektrik kablolarını parçaladıkları ve açtıkları tünellerle yollarda çökmelere sebep oldukları bir olayla karşı karşıya kalınmıştır. Ateş karıncalarının zararlarını engellemek için besinlerine mikrop karıştırıldığında, bu karıncaların boğazında mikropların girişini engelleyen bir yapı tespit edilmiştir.

Ateş karıncaları, ürettikleri anti-mikrobik sıvıyla yuvalarını dezenfekte etmektedirler. En büyük düşmanları, Solenopsis Davgeri türü karıncalardır. Bu karınca türü yuvaya girdiğinde kraliçe arının boğazına yapışarak, kraliçe arının feromenini kopyalar. Diğer karıncalar tarafından, kraliçe arı olduğu zannedilerek beslenir ve kraliçe arının ölümüne sebep olur.

Hasat Karıncaları

Diğer karıncalardan farkı, topladıkları tohumları yiyecek olarak kullanmamaları ve bu tohumlardan karınca ekmeği hazırlamalarıdır. Hasat karıncaları, tükürük enzimleri yardımıyla nişastadan şeker elde edebilmekte ve kurak mevsimlerde bu şekeri larvalar için kullanabilmektedirler.

Çoban Karıncalar

Bazı böcek ve tırtılların tatlı maddeleriyle beslenen çoban karıncalar, yaprak bitlerinin de şeker madde çıkarması için ayrıca çaba gösterirler. Hatta yaprak bitlerini, diğer böceklerden korurlar. Yaprak bitlerine olan ilgileri bunlarla sınırlı kalmayıp onları yuvalarında barındırıp sağmayı da alışkanlık haline getirmişlerdir.

Dokumacı Karıncalar

Dokumacı karıncalar, yapraklarla oluşturdukları yuvalarda yaşarlar. Bir karıncanın yaprağın ucunu kıvırmasıyla yuva yapım aşamasına geçilir. İşçi karıncaların da yardımıyla yaprak kıvrılır eğer birden çok yaprakla yuva yapılacaksa karıncalar zincir oluşturur. Yaprakların birbirine tutulması için larvaların ipek salgısından faydalanırlar.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.