Kediler Yumurta Yiyebilir mi?

maxiforum

Yumurta insan beslenmesinde oldukça değerli bir protein kaynağıdır ve süper besin olarak kabul edilmektedir. İnsanlar için bu kadar değerli olan yumurta, kediler için de aynı miktarda değerli mi? Kedi beslenmesinde yumurta çok sık bahsi geçmeyen bir besindir. Ancak proteinin kedilerin beslenmesindeki önemi göz önünde bulundurulduğunda mutlaka yumurta ile ilişkilerini de bilmek gerekir. Bu yazımızda kediye yumurta verilir mi? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Yumurta Kedilere Uygun Bir Besin mi?

Yumurta hem protein kaynağı hem de yağ kaynağıdır. Kedilerin de doğaları gereği etçil beslenmesi gerektiği düşünüldüğünde yani kedilerin hayvansal protein ağırlıklı beslenmesi gerektiği düşünüldüğünde yumurta oldukça doğru bir besin olabilir. Yumurta kedilerin beslenmelerinde tercih edilebilen bir besindir ancak hiçbir zaman kedi beslenmesinde tek protein kaynağı yumurta olmamalıdır. Yumurta kediler için uygun bir besin olsa da kediye yumurta verilir mi? sorusunun cevabının biraz daha karmaşık olduğunu ifade etmek gerekir. Çünkü yumurta her ne kadar değerli bir besin olsa da söz konusu kediler olduğu zaman doğru porsiyon ve pişirme yöntemleri de bu sorunun cevabına etki etmektedir. Elbette kedilerin diyetine yumurta eklemeden önce mutlaka veteriner hekime danışılması gerekir. Yumurta her ne kadar değerli bir besin olsa da kediler için bazı sağlık sorunlarını gündeme getirebilir.

kedi yumurta yer mi

Kediler Yumurtayı Nasıl Yemeli?

Kediye yumurta verirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yumurtanın doğru bir şekilde piştiğinden emin olmaktır. Kedilerin çiğ yumurta ya da yeterli pişmemiş yumurta yemeleri hastalık riskini gündeme getirir. Çiğ yumurta yemek salmonella bakterisinden enfekte olma riskini gündeme getirir. Salmonella bakterisi hem insanları hem de kedileri enfekte edebildiği için kedilerin çiğ yumurta tüketimine mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Salmonella bakterisinin yaşamasının mümkün olmadığı derecelerde pişirilen yumurtalar hem kediler hem de kedi sahipleri için güvenlidir. Salmonella ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu için mutlaka dikkat edilmelidir. Ortalama olarak 70 – 75 santigrat iç sıcaklığa ulaşan bir yumurtanın kedinizi enfekte ihtimali ortadan kalkacağı için kedilerin yumurtasının mutlaka doğru şekilde piştiğinden emin olmanız gerekir.

Kediye yumurta vermek için tek gereklilik yumurtanın pişmiş olması değildir. Yumurtanın pişmiş olmasının yanı sıra nasıl pişirildiği de çok önemlidir. Kediler yağ, baharat, sos ve tuz olmadan pişirilmiş yumurtaları yiyebilirler. Omlet halindeki yumurtanın içerisinde farklı besinler varsa mutlaka o besinlerin de kedilerin tüketimine uygun olması gerekir. Soğan, sarımsak, bazı yeşillikler kedilerin sağlığı için uygun değildir bu nedenle yumurtanın sade olması ya da içeriğindeki diğer besinlere de dikkat edilmiş olması gerekir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.