Kemirgenler Hakkında Genel Bilgi

maxiforum

Bilimsel ismi: Rodentia

Kemirgenler Neye Benzer?

Kemirgenler, insanlar gibi tüm dünyada bulunabilen sıcak kanlı memelilerdir. Kemirmek için kullandıkları ön dişleri çok büyüktür. Kemirgenler, kendileri için mevcut olan çeşitli maddeleri çiğnedikleri için ev içinde ve çevresinde büyük hasarlara neden olurlar.

Kemirgenlerin Tanımlaması

Dünyada birçok farklı kemirgen türü bulunmaktadır. Kemirgenler insan evlerinde yaygın olarak görülen ve binalara ciddi zararlar verdiği bilinen korkunç zararlılardır. Kentsel ya da kırsal ortamlarda gelişebilirler. Kemirgenler ayrıca tehlikeli hastalıkların taşıyıcıları ve vericileridirler.

Kemirgen istilasının kontrolü, insan sağlığını ve istila altındaki yapıların bütünlüğünü korumak için önemlidir. Bununla birlikte, herhangi bir kontrol veya imha yöntemine başlamadan önce, kemirgen türlerinin uygun bir şekilde tanımlanması gerekir. Bazıları diğerlerinden daha esnek türde olabilir. Geyik fareleri gibi bazı türlerin ölümcül virüslerin taşıyıcısı olduğu bilinmektedir ve özel güvenlik önlemleri gerektirebilir. Bu yüzden uygun tanımlama ve özel çözümler sağlamak için yerel haşere kontrol uzmanlarıyla görüşülmesi önemlidir.

Çoğu kemirgen davranış, spesifik vücut özellikleri ve renklenme ile tanımlanabilir. Bazı kemirgenler vücutlarının uzunluğundan çok daha kısa kuyruklara sahipken, diğerleri bu uzunluğu aşan kuyruklara sahiptir. Sıçanlar tüysüz kuyruklara ve kulaklara sahip olma eğilimindedir ve çoğu fareden daha büyüktür. Bazı kemirgenler tamamen renklidir, diğerleri ise sırtları ve ayakları veya göbekleri arasında çift renklenme veya kademeli olarak renk değişikliği gösterir.

Kemirgenler Hakkındaki Gerçekler

Kemirgenler doğal açık hava ortamlarında, genellikle yaklaşık 4-6 ay yaşarken, bir evin veya binanın uygun koşulları altında 1 yıla kadar yaşayabilirler. Kemirgenlerin üreme potansiyellerini tahmin etmek zor olsa da, genel olarak çok sayıda yavru üretebilirler. Çoğu zaman saldırganlaşmadan ve agresifleşmeden korunmaya çalışırlar. Ancak herhangi bir tehlike altında olurlarsa ya da bir üreme anında olurlarsa kendilerini korumak için agresif davranabilirler ve ısırabilirler.

Sıçanlar ve fareler omnivorlardır. Sadece etçil değillerdir. Bu yüzden tohum, meyve, tahıl bazlı gıdalar, et, dışkı ve hali hazırda mevcut olan diğer gıda kaynaklarıyla beslenirler.Ayrıca köpek maması, döküntü yiyecek ve atıklarını da tercih ederler. Kemirgenler, köpek maması tüketip kontamine ederek evcil hayvanları etkilerler. Bu durum evcil hayvanlar için endişe yaratabilir; çünkü bu durumda kemirgenler evcil hayvan hastalıklarına neden olabilecek hastalık patojenlerini taşıyabilirler. Ayrıca, evcil hayvanlarda tahrişe veya hastalığa neden olabilen pireleri taşıyan bir kaynak olabilirler.

Kemirgen Çeşitleri

Order Rodentia, birçok aileye bölünmüş 2.000’in üzerinde türden oluşur. Capromyidae, Castoridae, Cricetidae, Erethizontidae, Muridae, Sciuridae ve Dipodidae en yaygın ailelerin bazılarıdır. Muridae familyası, tüm kemirgen türlerinin yaklaşık üçte ikisini içeren en büyük türdür. Bu aile birkaç alt aile içerir ve kum fareleri, gerbiller, tepeli fareler ve eski dünya farelerini içerir.

Tanımlanan birçok farklı kemirgen türü vardır. Farklı tipler, genetiklerin yanı sıra fiziksel görünümdeki farklılıkları ile de ayırt edilebilir. Tipler genellikle benzer tiplerle birlikte gruplanır. Sincaplar, sıçanlar, tahta avcılar, çayır köpekleri ve gophers bir kemirgen grubuna aittir. Başka bir grup, sıradan ev farelerini, sıçanları, gerbilleri, hamsterleri, lemmings ve voleleri içerir. İyi bilinen bir diğer grup ise kirpileri, kapibaraları, agutileri, kobayları ve şinilleri içerir.

Kemirgenlerin Sesleri

Kemirgenlerin dişleri çok serttir ve kemirgenler giriş elde etmek ya da yiyecek bulmak için pek çok sert yüzeyi kemirmeye meyillidirler. Bu çiğneme sesleri ahşaptan veya betondan geri tepebilir. Ayrıca pençe sesleri de duyulabilir. Pençe sesi, duvarların veya tavanların içinden gelebilir ya da bir eve dışarıdan girmeye çalışan kemirgenlerin çıkardığı gürültünün bir sonucu olabilir. Kemirgenler, yeni yuvalama yerleri  ve yiyecek ararken pençe çekmeye meyillidirler.

Kemirgenler ağaçlarda ve yüksek katlarda yaşarlar. Çatılardan, çatı katlarından veya ev saçaklarından evlere girebilirler. Bir kemirgen istilası yaşanıyorsa; pençe çekme, kemirme ve tırmalama sesleri duyulması olasıdır. Ancak, sesler kemirgen aktivitesinin kesin bir göstergesi değildir. Binanın yapımı gibi diğer kaynaklar ve yaban hayatı gibi diğer hayvanlar da benzer sesler üretebilir. Bu sebeple herhengi bir ses duyulduğunda, sesin zararlı böcek kemirgenlerine ait olup olmadığını belirlemek için bir haşere yönetimi uzmanına danışılmalıdır.

Kemirgenlerin Zararları

Kemirgen tortularıyla zorunlu kalınmadığı sürece hiçbir şekilde uğraşılmamalıdır. Çünkü dışkı, özellikle kuruduktan sonra, çeşitli tehlikeli hastalık ve virüslerin rezervuarları olabilir. Bu kuru tortular temas ettikten sonra parçalanır ve burun geçişlerinize girebilecek ve böylece enfeksiyona neden olabilecek havadaki partikülleri serbest bırakır.

Koruyucu önlemler almadan bu pisliklerle uğraşılmamalıdır. Sıkı takılan, çalışan kartuşlara ve lastik eldivenlere sahip bir solunum cihazı kullanmak akıllıca olacaktır. Virüs parçacıklarının daha fazla salınmasına ve dağılmasına neden olabileceğinden, yerin süpürülmesinden kaçınmak gerekir. Ayrıca etkilenen alanların sprey dezenfektan ile sterilize edilmesi gerekir. Bazı kemirgen türlerinin dışkılarının, tükürüklerinin ve idrarlarının Hantavirus Pulmoner Sendromu (HPS) na sebep olduğu bilinmektedir. Düşme rahatsızlıkları, virüsün aerosol haline getirme olarak bilinen bir işlemde havadan geçmesine neden olur. Geyik fareleri, HPS’nin en yaygın vericileridir. İletim nadir olsa da, tedavi edilmezse HPS ölümcül olabilir. Kemirgen kontrolünün HPS’nin en etkili önlenmesi olduğu düşünülmektedir.

Kemirgenler sadece insan sağlığı için tehlike oluşturmaz, aynı zamanda sürekli kemirerek istila edilmiş bir yapının bütünlüğünü de tehlikeye atabilir. Ayrıca, kemirgenler sürekli ürer ve popülasyonları hızla büyür. En verimli kemirgen imha yöntemleri, eğitimli profesyoneller tarafından uygulananlardır

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.