Kömürcü Balığı

maxiforum

L: Gobius niger
M: Karakaya
İ: Black goby
A: Schwartzkühling
F: Gobie noir

Yaklaşık 500 türü kapsayan kaya balıkları ailesinin Türkiye sularında yaşayan 31 türü vardır.En bilinenleri beyaz kaya balığı,sadece Ege’de bulunan sarı kaya balığı,kırmızı dudaklı kaya balığı,kömürcü kaya balığı,çizgili kaya balığı ve cüce kayabalığıdır.
Ilıman ve sıcak denizlerin kıyı bölgelerinde ve dipte yaşayan kaya balıklarının ortalama uzunluğu 15-20 santimetreyi bulur. Ortalama ömürleri altı-sekiz yıldır.

Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜÜREME DÖNEMİ : Akdeniz’de Mart-Eylül, Ege Denizi ile Karadeniz’de ise Nisan-Eylül aylarında ürer. 2 yaşında eşeysel olgunluğa erişir. Uzun üreme dönemi içinde 12-18 kez yumurtlarlar; yapışkan yumurtalarını midye kabukları veya taşları altına bırakır; üreme dönemindeki erkek bireylerde yuva koruma davranışı gözlenir. Yumurtası küçük ve armudidir. Uzunluğu 2.09 mm, genişliği 0,5 mm’dir. Verimliliği 25.000 yumurtadır. Larvaları pelajiktir. 

TÜKETİM ZAMANI:

Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜTÜKETİM ŞEKLİ: Kaya balığının beyaz eti lezzetlidir. Domates suyuyla buğulaması yapılır.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.