Köstebek Kemirgenleri

maxiforum

Molekül fareleri olarak bilimsel çevrelerde daha yaygın olarak bilinen birkaç tür mol kemirgen vardır. En yaygın mol kemirgenleri, kör mol faresi, çıplak mol faresi ve damaraland mol faresidir. Bu kemirgenler en iyi yuvalanma eğilimine sahip türdür.

Köstebek kemirgenleri tipik olarak küçük ve gri renklidir. Boyutları 5 ila 10 cm arasında değişmektedir ve çoğunun uzun, sivrilen burunları vardır. Köstebek kemirgenlerinin kulak eksikliği vardır ve gözleri zar zor anlaşılabilen bir yapıdadır. Bu kemirgenler kazma için uyarlanmış, geniş, kürek benzeri ön dişlere sahiptir. Ağızları kapalı olduğunda dişleri çıkıntı yapar.

Bazı köstebek kemirgen türleri, karıncalara, arılara ve termitlere benzeyen sosyal davranışlarıyla tanınır. Kolonileri, kraliçe olarak bilinen bir dişinin bulunduğu karmaşık sosyal yapıları içerir. Diğer koloni üyeleri işçi olarak hizmet eder. İşçiler süreklilik gösteren davranışlarla bölünmüştür. İşçilerin çoğu tünele adanmış, bazıları asker olarak hizmet vermektedir. Bu sosyal yapı memeliler arasında oldukça nadir görülür

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.