Lahoz Balığı

maxiforum

L: Epinephelus aeneus
M: Girida, Lagos, Kum Gridası
İ: White grouper
A: Weißer Zackenbarsch
F: Mérou

 

Uzun ve yanlardan basık vücutludur. Ağız büyük olup her iki çenenin ön kısmında köpek dişi benzeri dişler ve arkada küçük dişler bulunur.
Sırtı ve yanları grimsi, karın ise beyazımsıdır. Anal ve karın yüzgeçlerin kenarları mavidir.
Maksimum boy 120 cm’dir. Ortalama 30-80 cm. arasındadır.
Genellikle balıklar, sefalopotlar ve kabuklularla beslenir.
Tropik ve ılık denizlerde yaşarlar. Kıyıdan itibaren 20-200 m. derinliğe kadar olan kumlu ve çamurlu bölgede demersal olarak bulunur. Akdeniz ve Ege Denizinin en değerli balığıdır.

Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜÜREME DÖNEMİ     : İlkbahar ve yaz döneminde ürerler.
Dişiler 50-60 cm boyda (5-7 yaş) ve yaklaşık 3 kg ağırlıkta ilk eşeysel olgunluğa ulaşır; pek çok dişi 9 kg ağırlıkta (bazen 3-5 kg’da) cinsiyet değiştirirler.

AV YASAĞI   : Minimum av boyu 45 cm dir. 15 Haziran – 31 Temmuz  tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile avcılığı yasaktır. Ancak, bu dönemde 9 numaradan küçük (ebat olarak büyük) olta iğnesi kullanmak şartıyla parakete ile lagos avcılığı yapılması serbesttir. Avcılığın serbest olduğu dönemde ise 45 cm’den küçük olanlarının da avcılığı yasaklanmıştır. Ayrıca, sepet, pinter vb. tuzaklar ve dalarak zıpkın veya su altı tüfeği ile Lahoz avcılığı yapılması yasaktır.         

TÜKETİM ZAMANI:

Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜ Lohoz balığının avlanması ve tüketilmesi 4 yıl süreyle yasaklandı.

TÜKETİM ŞEKLİ:  Ekonomik değerleri yüksek olan balıklardır. Yurt içinde taze olarak tüketilen bu balıkların etleri beyaz, gevrek ve çok lezzetlidir. Yurt dışına taze ve dondurulmuş olarak pazarlanır. Buğulama, yahni, ızgara (şiş, fileto), çorba, haşlama mayonezli, plaki, salata olarak tüketilir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.