Lapin Balığı

maxiforum

L: Labrus mixtus
M: Ördek Lapin
İ: Cuvkoo wrasse
A: Kuckuckslippfisch
F: Vieille coquette
Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜVücut uzuncadır. Ağız hemen hemen gözün arkasına ulaşır. Dudaklar kalındır. Dişler büyük ve koniktir; tek sıra halinde dizilirler. Ön solungaç kapağı pürüzsüzdür. Sırt yüzgecinin yüksekliği her yanda aynıdır. Dişiler ve ergin olmayan erkekler sarı ve kırmızımsı-portakal renkli olup arka kısımlarında 3 siyah lekeleri vardır. Çok göze çarpan örneklerde siyah işaretler daha açık işaretlerin arasında sık olarak dağılmışlardır. Erkekler çok parlak mavidir. Yanlarında sarı ve portakal rengi üzerine yayılmış daha siyah yatay bantlar bulunur. Erkeklerin dişilerine kur yapması sırasında başın ön tarafında beyaz bir leke oluşur.
Maksimum uzunluk 40 cm; ortalama uzunluk 10-25 cm.dir.
17 yıl kadar yaşarlar

ÜREME DÖNEMİ : 2 yaşında 16 cm uzunluğundayken eşeysel olgunluğa ulaşırlar. Bu balıkların Doğu Akdeniz’de üreme dönemi Mart ve Haziran aylarını kapsamaktadır.           

TÜKETİM ZAMANI:

Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜTÜKETİM ŞEKLİ:  Etleri lezzetsiz olup ekonomik değerleri yoktur. Bu nedenle özel olarak avcılığı yapılmaz.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.