Marsupials Hakkında 12 Gerçek

maxiforum

Marsupials , Avustralya, Yeni Gine ve Amerika’da bulunan bir grup memelidir. Tuhaflıklar, wallabies, kanguru ve koalas içerir. İşte bu büyüleyici yaratıklar hakkında 12 gerçekler.

1. Marsupials iki temel gruba ayrılır

Marsupials, iki temel grubu, Amerikan keseli kesimlerini ve Avustralya keseli kesimlerini içeren bir grup memeliye aittir.

Amerikalı kesimler Kuzey, Güney ve Orta Amerika’da yaşarlar ve iki temel grubu, opossumları ve sersemlemiş opossumları içerir.

Avustralya marsupları Avustralya ve Yeni Gine’de yaşar ve kanguru, wallabies, koala, kolo, wombat, numbat, possum, marsupial mol, bandicoots ve diğerleri gibi hayvan gruplarını içerir.

2. Yaklaşık 334 tür kestane vardır.

Yaklaşık 99 Amerikan meze türü ve 235 Avustralya keseli türü vardır. Tüm keseli kesimlerden en farklı olanı, yaklaşık 120 tür kanguru, kubbe, wombat, wallabies ve koalas içeren bir grup Avustralyalı keseli Diprotodontia’dır.

3. En küçük keseli uzun kuyruklu planigale

Uzun kuyruklu planigaller 2 ile 2.3 inç arasında ölçülen ve ortalama olarak sadece 4,3 gram ağırlığındaki minik, yaratıklı yaratıklardır. Uzun kuyruklu planigales, kuzey Avustralya’da kil toprak orman alanları, çayırlar ve taşkınlar da dahil olmak üzere çeşitli yaşam alanlarında yaşamaktadır.

4. en büyük keseli kırmızı kanguru

Kırmızı kanguru en büyük keseli.

Erkek kırmızı kangurular dişilerin ağırlığının iki katından fazladır. Paslı kırmızı renktedirler ve 55 ila 200 lira arasındadırlar. 3¼ ve 5¼ feet uzunluğundadırlar.

5. Avustralya ve Yeni Gine’de en çok çeşitlenen marullar, plasentalı memelilerin olmadığı yerlerdir.

Plasental memelilerin ve keseciklerin uzun süreler boyunca yan yana geliştiği yerlerde, plasental memeliler genellikle benzer nişler için rekabet yoluyla marsupiyelleri yerinden etti.

Keseli hayvanların plasental memelilerden izole edildiği bölgelerde, keseli kesimler çeşitlendi. Bu, plasental memelilerin bulunmadığı ve keseciklerin çeşitli farklı biçimlerde çeşitlenmesine izin verildiği Avustralya ve Yeni Gine ile durumdur.

6. Güney Amerika’da yaşayan bir tür keseliler, Amerikan keselilerinden Avustralya kesimlerinden daha yakındır.

Arjantin ve Şili’den bir kesim olan monito del monte, Avustralya marsupiyellerine genetik olarak, kıtasını paylaştığı Amerikan kesimlerinden daha geniştir. Monito del monte’in Avustralyalı keselilere olan benzerliği, kesiklerin Güney Amerika’dan Avustralya’ya, bu toprak kütlelerinin bağlandığı bir zamanda Antarktika ile 100 ila 65 milyon yıl önce Avustralya’ya yayıldığı hipotezini desteklemektedir. Fosil kanıtlar da bu teoriyi desteklemektedir.

7. Marsupials embriyolarını plasenta ile beslemez.

Keseli memeliler ile plasenta memelileri arasındaki önemli fark, keseciklerin plasenta içermemesidir. Aksine, plasental memeliler anne karnında gelişir ve bir plasenta tarafından beslenir. Plasenta – memeli bir memelinin embriyosunu annenin kan akışına bağlayan plasenta – embriyoyu besin maddeleri ile sağlar ve gaz değişimi ve atık eliminasyonu sağlar.

Marsupials, aksine, plasenta yok ve plasental memeliler daha kendi gelişiminde daha erken bir aşamada doğarlar. Doğumdan sonra, genç keseliler annelerinin sütü tarafından beslendikçe gelişmeye devam eder.

8. Marsupials, gelişimlerine çok erken gençlerini doğurur.

Onlar doğduklarında, kesirler neredeyse embriyonik bir halde bulunurlar. Doğumda, gözleri, kulakları ve arka bacakları kötü gelişmiştir. Aksine, annelerini kese için hemşireye sürmek için ihtiyaç duydukları yapılar, ön ayakları, burun delikleri ve ağızları da dahil olmak üzere iyi gelişmiştir.

9. Onlar doğduktan sonra, genç keseler annelerinin kese içinde gelişmeye devam ederler.

Genç keseliler, annesinin doğum kanalından, çoğu türün karnındaki bir kese içinde yer aldığı göğüs uçlarına sürmelidir. Kese ulaştıktan sonra, yeni doğan bebekler kendilerini meme uçlarına bağlar ve gelişimlerine devam ederken annelerinin sütlerini beslerler.

Yeni doğmuş bir plasenta memelisinin gelişimine ulaştığında, poşetten çıkarlar.

10. Kadın keselilerin çift üreme sistemi var

Dişi kesecikleri iki uterusa sahiptir. Her birinin kendi lateral vajinası vardır ve gençler merkezi bir doğum kanalından doğarlar. Buna karşılık, dişi plasental memeliler sadece bir rahim ve bir vajinaya sahiptir.

11. Marsupials çeşitli yöntemler kullanarak hareket ediyor

Kanguru ve wallabiler uzun arka bacaklarını atlamak için kullanırlar. Düşük hızlarda atladıklarında, atlamalı, kayda değer bir enerji gerektirir ve oldukça verimsizdir. Fakat yüksek hızlarda atladıklarında, hareket çok daha verimli oluyor. Diğer kesimler dört uzuvda koşarak ya da tırmanarak ya da uzanarak hareket ederler.

12. Kuzey Amerika’da yalnızca bir tür keseli yaşam yaşıyor

Virginia opossum, Kuzey Amerika’da yaşayan tek tür kesecik türüdür. Virginia opossumlar soliter nokturnal keselerdir ve tüm opossumların en büyüğüdür.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.