Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakımı 15 Özellik – 5 Bakım

maxiforum

Mavi Rus Kedisi, pek çok özelliği ile sürekli kendinden söz ettirmeyi başarmış bir kedi ırkıdır. Hem dış görünüşü hem de karakteristik özellikleri ile gönüllere taht kuran Mavi Rus Kedisi, evde beslenebilecek en iyi evcil canlılar arasında yerini almaktadır. Mavi Rus Kedisi beslemek isteyen bireyler, bu kedilerin özelliklerini ve bakım ihtiyaçlarını araştırmaktadır.

Mavi Rus Kediler, Rusya anavatanlı özel ırk kedilerdir. Oldukça zeki, ev ortamına kolay adapte olabilen, özellikle çocuklarla çok iyi anlaşan bu kediler, sizin en yakın dostunuz olacaktır. Mavi Rus Kedi bakımı yapmak isteyen bireyler, aşağıdaki başlıklara göz atarak bu kedi ırkı hakkında detaylı bilgi alabilmektedir.

Mavi Rus Kedisi Özellikleri

Mavi Rus Kedisi, gerek dış görünümleri, gerek ise karakteristik özellikleri ile sıkça araştırılan kediler arasında yer almaktadır. Nadir ırklardan biri olan Mavi Rus Kedisi, pek çok farklı özelliğe sahiptir. Mavi Rus kedisi bakımı yapacaksanız, bu ırkın özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Mavi Rus Kedisi özellikleri aşağıdaki listede belirtilmektedir.

 1. Mavi Rus Kedilerinin göz rengi cam yeşilidir. Ancak yavru döneminde gözleri birkaç ay boyunca sarı olur.
 2. Miyavlamaktan pek haz etmeyen Mavi Rus Kedi ırkı, genellikle sessiz kalmayı tercih eder.
 3. Mavi Rus Kedileri, oldukça zekidir. Çevrelerine oldukça duyarlı olan bu kediler, kolay eğitilebilmektedir. Bu sayede ev ortamında en kolay adapte olan kediler arasındadır.
 4. Soğuk havalara oldukça dayanıklı olan Mavi Rus Kedileri, iki kat tüye sahiptir. Bu nedenle soğuk havalarda bakılabilecek en iyi kedilerden biridir.
 5. Ev halkına kolayca alışan Mavi Rus Kedileri, diğer insanlara karşı da ılımlıdır. Saldırgan ya da nankör bir karakterleri yoktur.
 6. Oldukça kaslı ve güçlü kedi ırklarından biridir. Özellikle çeneleri diğer kedilere göre çok daha güçlüdür.
 7. Bu ırka Mavi Rus Kedisi denmesinin amacı, tüylerinin mavi renge kaçan koyu gri olmasıdır.
 8. Mavi Rus Kedilerinin tüyleri genetik olarak kısadır. Bu nedenle evde kolayca beslenebilir. Tüylerinin kısa olması sayesinde hem kendilerini hem de çevrelerindekileri sağlık açısından tehdit etmemektedir.
 9. Mavi Rus Kedileri çok hareketli değildir, ancak sahipleri ile oyun oynamak onları çok mutlu eder.
 10. Yetişkin bir Mavi Rus Kedisi, yaklaşık 5 kg ağırlığa ulaşabilir. Bu nedenle çok büyük bir ırk olduğu söylenemez.
 11. Uzun bit kuyruğa sahip olan Mavi Rus Kedileri, en uzun yaşayan kedi ırkları arasında gösterilmektedir.
 12. Sağlıklı bir Mavi Rus Kedisi, yaklaşık olarak 15 yıl yaşayabilmektedir. Ancak iyi bakılan Mavi Rus Kedilerinin 25 yıla kadar yaşayabildiği görülmektedir.
 13. Mavi Rus Kedileri, dışarıdaki insanları bir tehdit olarak algılayabilmektedir. Bu nedenle evde yaşamayan ve sürekli görmedikleri insanlara karşı temkinli ve soğuk bir tutum sergileyebilirler.
 14. Mavi Rus Kedi ırkı, hayvanlarla da çok iyi anlaşmaktadır. Bu nedenle evde kediniz ya da köpeğiniz olsa dahi, bir Mavi Rus Kedisi sahiplenebilir ve sorunsuz bir şekilde evcil hayvanlarınızın arkadaş olmasını sağlayabilirsiniz.
 15. Mavi Rus Kedileri oldukça nazik hayvanlardır. Sahiplerine karşı oldukça iyi bir tutum sergilerler.

Yukarıda da görülebildiği üzere Mavi Rus Kedisi özellikleri bu kedilerin oldukça özel olduğunu kanıtlamaktadır. Kısa tüylü, nadir ırktan ve orta boyutlarda bir kedi istiyorsanız, bu kediler sizin için ideal bir seçenek olacaktır.

Mavi Rus Kedisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Mavi Rus Kedisi beslemek istediğiniz için Mavi Rus Kedisi bakımı araştırıyorsanız, bu noktada bazı hususları bilmeniz gerekmektedir. Oldukça nadir ve güzel bir ırk olan Mavi Rus, en yakın arkadaşınız olacaktır.

Mavi Rus kedileri, yavru olarak alındıklarında çok daha kolay bir şekilde sizlere alışır. Bu nedenle Mavi Rus Kedisi yavru seçeneklerine yönelmeniz hem sizin hem de sahipleneceğiniz kedi için çok daha doğru olacaktır. Aşağıdaki listeye göz gezdirerek bu kedi ırkına bakım yaparken işinizi kolaylaştıracak bilgilere erişebilirsiniz.

 • Mavi Rus Kedisi besleyecekseniz, bu kedi ırkının ilgi istediğini bilmelisiniz. Evde besleyeceğiniz bu kedinin sıkılmaması için ona oyuncaklar almayı ihmal etmemeniz gerekecektir.
 • Mavi Rus Kedileri çok az tüy döker ancak yine de haftada 1 defa da olsa tüy eldiveni ya da tarağı kullanarak tüylerini rahatlatmanız gerekir.
 • Mavi Rus Kedileri mineral, vitamin ve protein içerikli mamalar ile beslenmelidir. Zengin içerikli mamalar, bu kedilerin çok daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 • Kedinizi ilk aldığınız zaman ve ilerleyen dönemlerde belirli aralıklarla veterineri ziyaret etmeniz çok iyi olacaktır. Bu sayede kedinizin sağlıklı olduğundan emin olabilir ve veteriner önerileri ile ihtiyaçlarını daha iyi şekilde karşılayabilirsiniz.
 • Sevimli dostunuz Mavi Rus Kedi için kedi tırmığı alarak tırnaklarının kısaltılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Mavi Rus Kedisi Fiyatı

Mavi Rus Kedileri, özel ırklar olduğu için barınaklardan sahiplenme ihtimaliniz zor olan kedilerdir. Bu nedenle bu kedi cinsini beslemek isteyenler, Mavi Rus Kedisi fiyat konusu üzerine araştırmalar yapmaktadır. Russian Blue olarak bilinen Mavi Rus kedileri, ülkemizde az sayıda üretilebilmektedir. Bu nedenle fiyatlarının diğer ırklara kıyasla daha fazla olduğunu bilmek gerekir.

Günümüzde çoğunlukla yavru olarak satışa sunulan bu kediler, 1000 TL ile 2500 TL arasında bir fiyata sahiptir. Mavi Rus Kedisi yavru istiyorsanız, bu bedeli ödemeniz gerekecektir. Ancak barınaklara ve evcil hayvan sahiplendirme platformlarına düzenli olarak bakarsanız, düşük ihtimalle de olsa sahiplenebileceğiniz Mavi Rus kedisi bulabilirsiniz.

Mavi Rus Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Mavi Rus Kedileri, daha önce de belirttiğimiz üzere uzun yıllar boyunca yaşayabilmektedir. Ancak bilmeniz gerekir ki, bu noktada size de büyük bir sorumluluk düşmektedir. Kedinize ne kadar iyi bakarsanız, bir o kadar uzun yaşamasına vesile olabilirsiniz. Ortalama olarak bir Rus Mavi Kedi, 15 yıl yaşamaktadır. Ancak sağlıklı ve sahibi tarafından iyi bir şekilde bakılan Mavi Rus kedileri, 25 yıla kadar yaşayabilmektedir. Bu durum, Mavi Rus kedilerinin en uzun yaşayabilen kedi ırklarından biri olmasına vesile olmaktadır.

Mavi Rus kedilerinin daha uzun ömürlü olabilmesi için düzenli veteriner kontrolüne gitmeleri, iyi beslenmeleri, sahipleri tarafından ilgi görmeleri ve yaşadıkları ortama alışmaları oldukça önemlidir. Buna ek olarak kedinizin pis ve bakterili ortamlardan uzak durmasını sağlayarak Mavi Rus kedinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Mavi Rus Kedileri Hangi Mamayla Beslenmeli?

Mavi Rus Kedileri protein, vitamin ve mineral içerikli mamalar ile beslenmelidir. Mavi Rus Kedisi özellikleri incelendiği zaman, bu ırktaki kedilerin güçlü kaslara sahip olduğu görülmelidir. Bu nedenle bu kedilerin protein açısından zengin besinler tüketmesi gerekecektir. Mama seçimi, öğün sayısı ve ek gıdalar ile ilgili daha detaylı bilgi almak için kedinizi veterinere götürmeniz tavsiye edilmektedir. Veterineriniz kedinizi muayene edecek, kilosuna ve yaşına uygun olarak besin düzeninin nasıl olması gerektiği ile ilgili sizi bilgilendirecektir. Bu sayede kedinizi nasıl beslemeniz gerektiği ile ilgili daha sağlıklı bilgilere ulaşabilir ve kedinizin ömrünün daha uzun olmasına vesile olabilirsiniz.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.