Mırlan Balığı

maxiforum

L: Merluccius merluccius
M: Tavuk Balığı, Mezgit
İ: European hake
A: Europäischer Seehecht
F: Bardot

Kafası gövdesine oranla daha büyüktür. Ağız büyük olup, çenelerinde sivri, batıcı ve kesici olan dişleri büyük olup, iki ya da üç sıralıdır. Gözleri irice olup, kafanın üstüne doğru yerleşmiştir. Alt çenede bıyık bulunmamaktadır. İki sırt yüzgecinden ilki kısa, ikincisi ise uzun olup, kuyruk yüzgecine yaklaşmaktadır.
Baş, sırt ve yan tarafları grimsi, karın tarafları ise beyazımsıdır. Sırt yüzgeçleri renksiz olmakla beraber üst kenarları esmer-kahverengimsidir. Buna karşın göğüs ve kuyruk yüzgeçlerinin tümü ise  esmer – kahverengim-sidir.
Boyu 90 cm. uzunluğa erişebilir. Ortalama boyu ise 30-40 cm’dir. İri olanları 2 kg ve daha fazla olabilmektedir. Orta büyüklükte olanlar 25 cm. boyunda ve 300 gram ağırlığındadır.

Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

ÜREME DÖNEMİ :Yumurtlama periyodu Marmara Denizi’nde Ekim’in ikinci yarısı-Temmuz; Akdeniz’de ise Ocak-Haziran ayları arasındadır. Bir dişi, mevsim boyunca 500.000-2.000.000 arasında yumurta bırakır.        

AV YASAĞI : Minimum av boyu 25 cm’dir.

TÜKETİM ZAMANI:

Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜTÜKETİM ŞEKLİ:  Ticari değeri yüksek olan bu balıklar taze ve dondurulmuş olarak tüketilir. Mezgit türü olduğundan mezgit gibi değerlendirilebilir. Tavası, buğulaması makbuldür.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.