Muhabbet Kuşları Hakkında Bilgi

maxiforum

Muhabbet kuşu evde kuş beslemek isteyenlerin en çok tercih ettiği kuş türüdür. Sıcak ve sevecen tavırları, güzel sesi ve görünümü, dost canlısı oluşu ve insanlarla kurduğu iyi iletişim için muhabbet kuşu çok tercih edilir.

Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet kuşu oynamayı çok seven, kendisiyle ilgilenilmesinden hoşlanan bir kuştur. Vakit geçirmesi çok keyifli olan muhabbet kuşu bakımı ve beslenmesi doğru yapılırsa çok mutlu, neşeli ve eğlenceli bir kuş haline gelir.

Kafesi yeterince büyük olan, kendisiyle ilgilenilen, zaman zaman kafesinden çıkarılıp evde uçmasına ve oynamasına izin verilen bir muhabbet kuşu çok neşeli ve dost canlısı olacaktır.

Muhabbet kuşunun kafesini de en geç haftada bir temizlemelisiniz. Çünkü uzun süre temizlenmeyen kafesler kuşunuzun hastalanmasına neden olur. Ayrıca sıcak havalarda ve evinizin sıcak olduğu zamanlarda ona ılık banyo yaptırın, bunu çok sevecektir.

Muhabbet Kuşu Eğitimi

Eğitim verirken ona sert ve hırçın davranmamalısınız. Yukarı, aşağı, atla gibi terimleri öğretirken sabırlı olun. Ayrıca sizi sürekli ısırıyorsa yüzüne üfleyerek onu durdurun. Çünkü muhabbet kuşu eğitimi sırasında sizin davranışlarınız ona yansıyacaktır. Eğitim sırasında kesinlikle canını acıtmayın. Sizinle arkadaş olduğunu hissederse daha iyi iletişim kuracaktır.

Eğer yere sürekli oyuncaklarını atıyorsa ona kızmayın, sizinle oyun oynamaya çalışıyor olabilir. Sakince oyuncağını alarak yerine koyun.

Öğretmeniz gereken önemli kavramlardan birisi de hayır kelimesidir. Bunu sizi çimdiklediği zamanlarda yüzüne hafifçe üfleyerek söylemeyi deneyin. Zamanla öğrenecektir.

Muhabbet Kuşunun Beslenmesi

Muhabbet kuşlarının en sevdiği ve onlar için en sağlıklı olan besinler şunlardır:

  • Arpa, keten, kuskus, buğday, pirinç gibi tahıllar,
  • Brokoli, karnabahar yaprağı, su yosunu, tere gibi yeşillikler,
  • Elma, muz, üzüm, kavun, şeftali, armut, erik gibi meyveler,
  • Havuç, salatalık, şalgam, kabak, bezelye gibi sebzeler

400-20000 arasındaki ses frekansını algılayabilen muhabbet kuşları belli sesleri hafızaya alırlar. Bu nedenle de insanların konuştukları dili de taklit edebilirler ve böylece kendisine öğretilen sözcükleri tekrar edebilirler. Son derece keyifli bir kuş olan muhabbet kuşu sabır, şefkat ve özel bilgi gerektirmektedir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.