Muhabbet Kuşları Üremesi

maxiforum

Muhabbet kuşları, konuşma yetenekleri, rengarenk görünümleri ve sıcak kanlı tavırlarıyla evlerde yaygın beslenen hayvanlardandır.  Aslı doğal yaşam alanı Avustralya olan bu kuşlar aynı zamanda bir papağan türüdür. Bakımı süresince muhabbet kuşu türüyle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunun dışında beslediğiniz kuşların üremesi ile ilgili detaylara da yer vermek gerek.

Muhabbet Kuşlarının Çiftleşmesi Nasıl Olur?

Eş bulma ve kabullenme konusunda muhabbet kuşları son derece seçicidir. Birbirlerini tam olarak benimsediklerinde ise uygun olan zamanı beklerler. Doğru zaman genelde güneş ışınlarının daha fazla olduğu bahar aylarıdır. Gözlenen davranışları açısından erkeğin önce dişinin kendine engel olması nedeniyle etkileme çabası içinde olduğu bilinir. Kafesteki çanı kuvvetli şekilde çalması da bundandır. Devamlı uçar haldedir ve dişinin yanın konar. Bazen yan yan yürüdüğü gözlenir. Dişinin birleşmeye hazır olduğunu göstermesi zaman alabilir. Erkek bu süreyi bekler, ona hep kur halindedir. Dişi hazır olduğunda dalın üzerinde oturur halde kuyruğunu havaya kaldırır şekilde bekler. Çiftleşme bittiğinde dişi uçup gider.

Yuva Bulma ve Yumurtlama Süreci

Kuşunuzun yumurtlaması için pet shop üzerinden yuva temin edebilirsiniz. Uygun ölçülerde hazırlanan yuvalar biraz çabayla kendi imkanlarınızla da yapılabilir. Hazırlık bittikten sonra kuşun toplamda 4 ile 6 yumurta yaptığı gözlenir. Yumurtlama süreci dişi için oldukça zorludur. İlk yumurtadan itibaren kuluçkaya yatarlar. Sadece tuvalet yapmak için dışarı çıkar. Bu sürede erkek muhabbet kuşunun onu beslemesi için zaman gelmiştir.

Yumurtalar Konusunda Önlem

Var olan yumurtaların zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken detay onlara kesinlikle yakından bakmamak ve de onlarla temas etmemektir. Dişi muhabbet kuşu yumurtaları aşağı atabilir, kırabilir… Yani bir şekilde kızdığını ve kıskandığını belli eder. Aynı şekilde eşi ile ilgilenilmesinden de hoşlanmaz. Kendisine de bu tüm süreç boyunca yaklaşılmaması gerekir.  Yani yavrusuna bakmak istemeyi durdurduğu anda onu kırar ya da aşağı atar.

Döllenen Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Yumurtanın döllenip döllenmediği kuluçkadan sonraki 6’ncı günde anlaşılır. Yavru muhabbet kuşunun yuvadan çıkması ise belli bir ısıda 18 gün geçmesi sonrasında olur

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.