Muhabbet Kuşları Yavrulama Dönemleri

maxiforum

Muhabbet Kuşlarının Yavrulama Dönemi Hakkında Bilgiler

Muhabbet kuşlarının genel anlamda en verimli oldukları yaşı 12 aylıkken yani bir 1 senelik oldukları zamanlardır. Dişi muhabbet kuşu genel olarak 4 yaşından sonra yani erken yaşlanırken, erkeklerde ise muhabbet kuşlarının genel yaşlanma süresi 6 yaş sonrasıdır. Cinsiyet ayrımı için gaga üzerinde yer alan burun kısmına bakılır. Bu kısımda belirli özelliklere göre kuşun cinsi anlaşılır. Söz konusu bölge mavi renk ise erkek, soluk ya da et renginde olanlar ise kızdır. Dişi kuş bir ya da iki gün aralıklarla 3 ila 10 arasında yumurta bırakabilmektedir. Sonrasında ise genel olarak 18. Gününde yavrular yumurtadan çıkmaktadır.

Muhabbet Kuşu Yavru Bakımı

Yeni olarak yumurtadan çıkan muhabbet kuşlarının 6 gün sonrasında gözleri açılmaktadırlar. İlk olarak dünyaya geldiklerinde ise  tüysüz, çıplak ve kör bir şekilde dünyaya gelirler. Sonrasında ise hızla gelişerek, 12 ay içerisinde genç bir kuş halini alır. Ancak bu konuda muhabbet kuşu yavru bakımı son derece önemlidir. Aksatılmaması gereklidir ve aksatıldığı takdirde ise ortaya sorunlar çıkabilir. Yavru 28 gün sonunda ise bağımsız olarak yaşayabilecek ve kendi başına hareket edebilecek bir kuş olarak dünyaya gelir. 5 ya da 6 hafta ise kanat ve kuyruk tüyleri genel olarak artık gelişir. 1 ayın sonunda kendi başına beslenebilecek olan yavru muhabbet kuşlarına, özel yem kullanmanızda fayda vardır.

Muhabbet Kuşu Yumurtlama Dönemi Beslenmesi

Muhabbet kuşunun yumurtlama döneminde mutlaka iyi bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere birden fazla can taşıyan muhabbet kuşu, bu dönemde iyi beslenmeye ve bol bol takviyeye ihtiyaç duyar. Bu nedenle iki katı yumurta ile mama hazırlamanız, anne kuş için harika bir besin kaynağı olacaktır. Bu sayede de yumurtlama dönemini son derece verimli geçirecektir. Öte yandan muhabbet kuşu yumurtlama dönemi beslenmesi süre zarfında suyunu sık sık değiştirmek ve suyunu eksik etmemek de yine gerekli olan bir işlemdir. Bu nedenle bu konuda dikkatli olmanız ve herhangi bir eksiklik olmaması kuşun sağlığı açısından önemlidir

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.