Muhabbet Kuşu Çeşitleri

maxiforum

Muhabbet kuşlarının birbirinden farklı pek çok türü ve özellikleri bulunmaktadır. Bu türler çeşitli özelliklere göre birbirinden ayrılmaktadır. Bu türlere bakıldığında açık yeşil muhabbet kuşu, İngiliz- Hollanda muhabbet kuşu, albino muhabbet kuşu, lutino muhabbet kuşu, gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşu, gri muhabbet kuşu, pakistan çekoslavak muhabbet kuşu, payetli açık yeşil muhabbet kuşu, tepeli oval kobatlı muhabbet kuşu gibi türler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra resesif benekli mor muhabbet kuşu ve opal dominant benekli muhabbet kuşu da kuş türleri arasında yer almaktadır. Bu türlerinin her birinin görünümü birbiri ile farklılık göstermektedir. Bu özelliklerin neler olduğu hakkında bilgi edinmek için küçük çaplı bir araştırma yapmak yeterli olmaktadır.

Açık Yeşil Muhabbet Kuşlarının Özellikleri

Adından da anlaşılacağı üzere bu kuşların renkleri açık yeşil olmaktadır. En doğal muhabbet kuşları olarak bilinen kuş türleri arasında yer almaktadır. Açık yeşil muhabbet kuşlarının yaşam sürelerine bakıldığında bunların beş ile sekiz yıl arasında olduğu görülmektedir. Ancak düzenli bakımları yapıldığında ve ilgi eksik edilmediği takdirde bu ömürleri uzamakta, on iki ile on beş yaşına kadar uzayabilmektedir. Muhabbet kuşunun ömrünü etkileyen unsurları başında beslenme, bakım ve çevresel faktörler gibi unsurlar etkili olmaktadır. Bu kuşlar en doğal olarak nitelendirildiklerinden dolayı en fazla konuşan muhabbet kuşu türü olarak da bilinmektedir. Konuştukları kelimeler özellikle kısa kelimeler olmaktadır.

Albino Muhabbet Kuşları

Albino muhabbet kuşları görünümleri itibariyle klasik muhabbet kuşlarından farklılık göstermektedir. Bu kuşlar beyaz renge sahiptirler ve gözleri kırmızı olmaktadırlar. Hatta veterinerler arasında beyaz renklerinden dolayı tavşan kuş olarak da tabir edilmektedirler. Ülkemizdeki albino muhabbet kuşlarına bakıldığında bunların yaklaşık yüzde doksanının dişi olduğu görülmektedir. Erkek olan albino kuşlar daha zor bulunmaktadır. Burun kısmındaki renge göre albino kuşlarının cinsiyetleri anlaşılmaktadır. Burnu pembe ve soluk renge sahip olan kuşlar erkek olarak bilinmektedir. Bu tür muhabbet kuşları hassas kuşlar olarak da bilinmektedir. Bu sebepten dolayı dikkatli davranılması ve bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Böylelikle hem kuş hem de bakan kişi mutlu olmaktadır

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.