Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

maxiforum

Muhabbet kuşları kuş türleri arasında en çok beslenen kuş türleridir. Birbirinden güzel renkleri ile beraber çok sevimli canlılardır. Özenli bakılması gerekir, hassas ne narin oldukları için çabucak hastalanıp ölmektedirler. Bu yüzden bir muhabbet kuşunun özelliklerini ve bakımı hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Ana vatanı Avusturalya olarak bilinen kuşlardır genellikle yeşil, mavi, gri ve sarı renkleri bulunmaktadır.

Evcilleştirilebilir ve kolaylıkla eğitebilmektedir, muhabbet kuşu özellikleri arasında en belirgin olanı insanları taklit ederek konuşmalarıdır. İnsanların söyledikleri kelimeleri, cümleleri taklit edebilirler. Dişi kuşlar erkek kuşlara göre daha agresif olmaktadırlar fakat erkek muhabbet kuşları daha sakin bir yapıda bulunmaktadırlar. Muhabbet kuşları yaklaşık bin kelime ezberleyebilirler fakat genellikle çok kullanılan bir cümleyi veya kelimeyi taklit edebilirler.

Muhabbet Kuşu Özellikleri

Muhabbet kuşları ilk alındığı zaman birkaç ayda hemen alışamaz bu yüzden ortama alışması için onu ürkütmemeli ve zorla elinize almaya çalışmamalısınız. Bir süre sonra muhabbet kuşlarınız rahatlıkla eğitilebilir olacak ve sizlere alışmış olacak. Muhabbet kuşları ilgi seven canlılardır, onları uzun süre yalnız bırakırsanız, ilgilenmezseniz ve konuşmazsanız bir süre sonra sizlere küsebilir. Muhabbet kuşu özellikleri kısaca şu şekilde belirtilmiştir,

 • Muhabbet kuşları minik canlılardır ve ses tonları çok güzel olduğu için ötme sesi birçok kişiye huzur verir.
 • Muhabbet kuşlarının en iri olanı Jumbo Muhabbet Kuşu olarak geçmektedir ve çok daha iri olanlarına ise show jumbo muhabbet kuşu denilmektedir.
 • Muhabbet kuşları eğitilmeye meyilli kuşlardır ve muhabbet kuşlarının sevildiğini hissetmesi gerekmektedir.
 • Muhabbet kuşu sesi ve ötüş şekline göre nasıl bir ruh halinde olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.
 • Muhabbet kuşlarının konuşma özelliği öne çıktığı için bazı durumlarda sabır gerektirmektedir. Kuşun konuşma özelliğini geliştirmek tamamen sahibi ile alakalı bir durumdur. Bu yüzden kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız bolca muhabbet etmelisiniz.
 • Muhabbet kuşları papağanlar ile aynı familya içerisinde yer alır ve gagasının rengine göre cinsiyeti belirlenmektedir.
 • Boyları yaklaşık 18 cm olmaktadır ve kiloları da 40 gram olmaktadır.
 • Zeki kuşlar olan muhabbet kuşları ortalama yaşam ömrü 10 yıl olmaktadır fakat iyi bakılırsa 12-15 yıla kadar çıkabilmektedir. Hatta 20 yıl bile yaşayabilirler. Bu tamamen yaşam şartlarına göre değişmektedir.

Muhabbet Kuşu Besleme

Muhabbet kuşu satın aldığınız zaman onların yaşayabileceği ortamı sağlamanız gerekmektedir. Orta boy bir kafes ile beraber iki adet yemlik alanı muhabbet kuşları için uygun bir kafestir. Aynı zamanda muhabbet kuşu kafesi ve yemlerini pet shoplar üzerinden bulabilirsiniz. Muhabbet kuşlarının yemi ve suyu sürekli olarak değiştirilmelidir. Bunun dışında muhabbet kuşu nasıl beslenir konusunda bazı püf noktalar ve bilinmesi gerekenler,

 • Muhabbet kuşları farklı yem türlerini sevebilir fakat eğer sevmediği bir yemek olmazsa yiyemez ve aç kalır.
 • Pet şişede bekletilmiş sular muhabbet kuşlarınız için çok sağlıksızdır bu yüzden bekletilmiş suları kullanmamalısınız.
 • Kuşlarınıza vitamin desteği vermek önemlidir fakat bilinçsizce verilmemelidir. Veterinerlerin uygun gördüğü şekilde vitamin takviyesi yapabilirsiniz.
 • Meyve ve sebzeleri ara sıra muhabbet kuşları tüketebilir. Bunun yanında çeşitli kuruyemişleri de rahatlıkla tüketebilirler.
 • Muhabbet kuşunun kafesinde bal ile karıştırılmış yemler kullanılabilir ve bu onların en sevdiği yemek olabilmektedir.
 • Muhabbet kuşlarına marul gibi yeşil yapraklı sebzeler verebilirsiniz çünkü muhabbet kuşları bu sebzeleri çok severler. Eğer fazla verirseniz ishale sebep olabilir bu yüzden sık sık vermemelisiniz.

Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet kuşlarınızın bakımı ve kafes bakımı önemlidir. Öncelikle kafes seçerken küçük kafeslerden kaçınmalı ve kafesi düzenli olarak temizlemelisiniz. Eğer düzenli olarak kafes ve yemlikler temizlenmezse kuşunuz pislikten dolayı hastalanabilmektedir. Muhabbet kuşu bakımı için mutlaka yapmanız gereken şeyler şu şekilde özetlenmiştir,

 • Muhabbet kuşu kafeslerinin içerisinde mutlaka kuş kumu olması gerekir aynı zamanda kuş kumu ile beraber yediklerini kolayca sindirebilirler. Fakat önerilen miktarda kullanılması gerekmektedir.
 • Muhabbet kuşlarının kafeslerinin içerisinde bir gaga taşı bulunmalıdır. Gaga taşı, muhabbet kuşlarının gagası uzadığı zaman yemek yiyemez hale gelirler bu sebeple gaga taşı kuşların gagalarını törpülemesi için önemlidir.
 • Muhabbet kuşlarının kafeslerine kâğıt konulması önemlidir. Bunun sebebi kuşların dışkısını rahatlıkla görmektir. Eğer kuşunuz ishal olursa bunu fark edebilir ve gerekli önlemler alınabilir. Eğer kuşlarınız ishalse bu duruma müdahale etmeniz gerekmektedir.
 • Muhabbet kuşu kafesi içerisinde olmazsa olmaz tünekler kuşlar için önemlidir. Eğer kafesin içerisine tünek koyarsanız kuşlarınız rahatlıkla eğitim alabilir.
 • Kuşlarınızın bakımı için kaşıntı önleyici spreyler bulunmaktadır. Bu spreyler tamamen kuşlara göre üretilmektedir ve kaşıntı konusunda rahatlatmak için belli sürelerde sıkılması gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Fiyatları

Muhabbet kuşu fiyatları genellikle 60 TL’den başlayarak 300 TL’ye kadar çıkmaktadır. Tamamen pet shoplara göre bu fiyat değişmektedir ve kafesi ile beraber en ucuz muhabbet kuşu 100 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Genellikle yavru muhabbet kuşları daha pahalıdır ve çift olarak alınmaktadır. Muhabbet kuşlarının çift olarak alımı sağlıkları açısından önemlidir bu yüzden genellikle çift yani bir erkek bir dişi olarak alınmaktadır.

Kuşları eş olarak aldıysanız çiftleşmeleri durumda bir çiftleşme yuvası bulunmalıdır. Bu yuva kafeslerinin dışında olabilir. Aynı zamanda kişiler bir süre sonra minik muhabbet kuşlarına sahip olabilirler. Muhabbet kuşu fiyatları konusunda ek olacak bir diğer ürün ise kuş oyuncaklarıdır. Muhabbet kuşları renkli oyuncakları ve aynaları çok sever bu yüzden onları mutlu etmek için bu tarz oyuncaklar alabilirisiniz.

Muhabbet Kuşları Çift Olarak mı Alınmalı Yoksa Tek mi?

Muhabbet kuşları alınırken kafaya takılan en önemli soru eş almalı mı sorusudur. Birçok veteriner çift almayı önerse de bazı veterinerler önermemektedir. Kuşlar yalnız kaldıkları durumunda çok mutsuz olabilirler aynı zamanda muhabbet kuşları kızgınlık dönemine geldiklerinde çiftleşmek isterler. Bu yüzden muhabbet kuşları eşli alınabilmektedir. Muhabbet kuşları eğer tekli alınırsa bolca ilgi göstermeli ve yalnız bırakmamalısınız.

Muhabbet kuşları tek alındığı zaman erkek kuşları almalısınız çünkü erkek kuşlar dişi olanlara göre daha hızlı konuşurlar ve konuşkandırlar konuşan muhabbet kuşu istiyorsanız gagası mavi renkli olan muhabbet kuşlarını seçebilirsiniz. Çift olarak muhabbet kuşu alırsanız konuşma eğitimi daha zor olur ve sizlere alışması daha zor olabilmektedir. Muhabbet kuşlarına sonradan eş alabilirsiniz fakat bu durumda sizlere olan ilgisi azalabilmektedir.

Muhabbet Kuşları Hangi Sıcaklıkta Tutulmalıdır?

Muhabbet kuşları narin hayvanlardır, kış aylarında sıklıkla hastalanabilmektedirler. Kış aylarında kesinlikle dışarıda veya balkonda bırakılmamaları gerekmektedir. Yaz aylarında da sıcaklıktan etkilenirler. Sürekli ağızlarını açıp kapattıkları zaman sıcakladıkları anlamına gelir. Muhabbet kuşları banyo yapmayı çok sever fakat zorla yaptırmamalısınız. Minik, derin olmayan kaba ılık sıcaklıkta bir su ile beraber içerisine yeşil yapraklı bir sebze koyarsanız muhabbet kuşunuz banyo yapmak isteyebilmektedir.

Muhabbet kuşu için normal ısı önemlidir. Eğer kuşunuz sürekli kafesindeyse, hareketsizse ve uyur haldeyse hasta olmasından şüphelenebilirsiniz. Bu yüzden kuşunuz hasta olduğunda bir veterinere götürmeli, vitaminli meyvelerden yedirmeli ve onu zorlamamalısınız. Eğer kuşlar üşürse tüylerini kabartmaktadırlar. Muhabbet kuşu özellikleri ve bakımı konusunda iyi bir bilgi sahibi olmanız hayvanınız ile daha iyi iletişime girmeniz konusunda sizlere yardımı olmaktadır. Bu yüzden kuşunuzun ötüş şeklini, hareketlerini ve daha birçok durumunu izlemeniz gerekmektedir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.