Muhabbet Kuşunu Besleme

maxiforum

Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenmelidir?

Muhabbet kuşlarının beslenmesi ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi adına en önemli etkenlerin başında beslenme gelmektedir. Bu nedenle muhabbet kuşu beslenme konusu son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Muhabbet kuşlarını sürekli olarak tohum, meyve ve sebzeler ile beslemeniz oldukça önemlidir. Yem alırken de yine en iyi yemleri tercih etmeniz, günlük olarak rendelenmiş havuç vermeniz, taze elma  ve çilek gibi meyveler vermeniz, tahıl ekmeği vermeniz, yumurta mamaları, sürekli olarak temiz ve taze su vermek, yemliklerini her zaman için temiz tutmak, yeminin ne kadar yediğini bilmek, mürekkep balığı ve yumurta kabuğu takviyesi yapmak, kafeslerden kağıtları uzak tutmak ve kötü beslenmemesine olanak sağlamak, muhabbet kuşunun en önemli besin kriterleri arasında yer almaktadır.

Muhabbet Kuşları Hakkında Temel Bilgiler

Genel olarak bir muhabbet kuşu 7 ila 10 yıl arasında yaşamını sürdürmektedir. Bu süre zarfında konuşmayı öğretmek ve evcil olmasına olanak sağlamak mümkündür. Konuşması için sürekli olarak ilgi göstermeniz ve ona bazı kelimeleri söylemeniz, zaman içerisinde muhabbet kuşunuzun konuşmasına neden olacaktır. Öte yandan dünyada muhabbet kuşuna öğretilen kelime sayısı rekoru 1000 kelimedir ve bu nedenle öğrenme yetileri son derece yüksektir. Beslenme ve bakım konusu, gelişimleri açısından oldukça sağlıklıdır. Öte yandan evcilleştirme süreci yine size bağlıdır ve özellikle evcilleştirilme sürecin mutlaka kuşun sakin ve özenli bir şekilde evcilleştirilmesi gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Nasıl Evcilleşir?

Eve ilk olarak geldiği zaman muhabbet kuşlarının hemen evcilleşmesini beklemek son derece zordur. Öncelikle bir ya da iki gün içerisinde bulundukları alana alışmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra muhabbet kuşu evcilleştirme konusunda yapmanız gereken tek şey, muhabbet kuşunun genel anlamda sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlamaktır ve bu beslenmeyi ise tek bir kişinin yapmasıdır. Kuşa verdiğiniz yemek ya da yemden ötürü size yakınlık hissedecektir ve size zamanla yaklaşacak, elinize alışacak ve hatta kendini sevdirecektir. Ara ara ise kuşu evin içinde dolaştırmak ve bu süre zarfında kaçabileceği yerleri kapatmak son derece önemlidir

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.