Pseudomys Pilligaensis

maxiforum

Pseudomys pilligaensis, yaygın olarak Pilliga faresi ya da poolkoo olarak bilinen sıçangillerden olan bir kemirgen türüdür. Genel olarak dağılımı, Avustralya ve New South Wales’in Pilliga orman bölgesini kapsamaktadır. Pseudomys pilligaensis’in koruması, taksonomik durumuyla ilgili çözülmemiş sorular olduğundan şu anda “Veri Yetersiz” olarak listelenmiştir.

Açıklama

Pseudomys pilligaensis’in üst kısımları gri-kahverengidir. Başı ve sırtı daha gri olan bu türün, yan kısımları kırmızı, alt kısımları ise beyazdır ve genel olarak küçük kahverengi bir fare olarak bilinir. Ayakları beyaz tüylerle birlikte, soluk pembe renktedir. Baş ve vücut uzunluğu 73-80 milimetredir (3–3 inç) ve kuyruk da yaklaşık olarak aynı uzunluktadır ya da biraz daha azdır. Kuyruk soluk pembe renktedir ve üst kısmında belirgin kahverengi bir çizgi, ucunda ise küçük bir tutam koyu tüy vardır. Kulak uzunluğu 15-18 milimetredir (0.6–0.7 inç) ve hayvanın ağırlığı 10-14 gramdır.

Taksonomi

Pseudomys pilligaensis,  faresi ilk olarak 1980’de Barry Fox ve David Briscoe tarafından resmen tanımlanmıştır. Fox ve Briscoe, bu türü S. novohollandiae, S. delicatulus ve P. hermannsburgensis gibi benzer türlerinden, kafatası boyut ve şekli ile kuyruk ve baş/vücut uzunluğu arasındaki oran açısından ayırmıştır. Daha yeni bir çalışmada ise, narin olarak bilinen Pseudomys delicatulus’un güney popülasyonu olduğu öne sürüldü. Diğer bir öneri ise, Pseudomys delicatulus ve New Holland faresi (Pseudomys novaehollandiae) arasında bir melez olduğudur.

Dağılım ve Yaşam Alanı

Pseudomys pilligaensis, New South Wales’in merkezindeki Pilliga ormanında sınırlı bir dağılıma sahip olarak tanımlanmış bir kemirgen türüdür. Başlangıçta, Pilliga “çalılık” içindeki dört bölgeden toplandı. Daha yeni çalışmalar, Pseudomys pilligaensis’in Pilliga ormanının orta ve doğu kesimlerinde bulunduğunu göstermiştir. Pseudomys pilligaensis popülasyonları, yangın ve yağmurdan sonra hızla büyür. Son araştırmalar, bu tür için tercih edilen habitatın, özellikle Broombush’un bulunduğu çalılık, ormanlık alanları ve fundalıkları içerdiğini göstermektedir. Pseudomys pilligaensis genel olarak gecedir ve yuvalarda yaşar.

Koruma

Ocak 2015 itibarıyla Pseudomys pilligaensis, taksonomik durumunun belirsizliği nedeniyle IUCN tarafından “Veri Yetersiz” olarak listelenmiştir. Ancak bu türe ait daha fazla araştırma yapılırsa ve bu araştırmalar Pseudomys pilligaensis’in ayrı bir tür olduğunu gösterirse, durumu “Tehlike Altında” olarak belirlenecektir. Pseudomys pilligaensis’in nüfusuna yönelik tehditler, kömür damarı gazıyla ilgili keşif ve altyapı inşasının yanı sıra, ormancılık yoluyla habitat kaybı, tanıtılan kedi ve tilki tarafından avlanma ve ev faresinin rekabetini içerir

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.