Smokin Kedi Özellikleri ve Bakımı

maxiforum

Kedi beslemek her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Yeni bir kedi sahiplenmek isteyen bireyler, ilk olarak kedi cinsleri arasında araştırma yapmakta ve evlerine en uygun kediyi seçmek istemektedir. Bu bağlamda sıkça araştırılan kedilerden biri de smokin cinsi kedi olmaktadır. Smokin kediler, siyah ve beyaz renklere sahip kedilerdir. Siyah ve beyaz renklerin vücutlarındaki dağılımı nedeniyle bu kediler tıpkı bir smokin giyiyormuş gibi görünür. Bu kedilere smokinli kedi denmesinin temel nedeni de budur.

• Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Smokin cinsi kediler, sanılanın aksine bir tür değildir. Zira her cinsten kedi, siyah ve beyaz renkte ve smokin desende olabilmektedir. Ankara Kedisi, Can Kedisi, Amerikan Short Hair gibi pek çok kedi ırkı, tüy renginden dolayı smokin türüne dâhil olabilmektedir. Ancak daha önce de belirtildiği gibi smokin adı yalnızca tüy renk ve desenine bağlı olabildiği için smokin kedi adı altında belirli bir kedi ırkı bulunmamaktadır.

Smokin Kedi Tarihi

Smokin cinsi kediler ile ilgili araştırma yapan hayvan severler, smokin kedi cinsi tarihine de ilgi duymaktadır. Smokin kediler, başlı başına bir ırk olmasa da, çok uzun yıllardır var olduğu düşünülen kediler arasındadır. Antik Mısır dönemi kalıntıları incelendiği zaman bulunan çoğu kedi fosilinin (%70) Smokin cinsine ait olduğu tespit edilmiştir.

Smokin cinsi kediler, tarih boyunca oldukça yaygın bir şekilde görülmüştür. Smokin görünümlü tüyleri ile ünlü olan bu kediler, pek çok çizgi filmde de kullanılmıştır. Çizgi filmlerde görülen en popüler Smokin cinsi kedi Sylvester & Tweety çizgi filmindeki kedidir.

Smokin Kedi Fiyatları

Smokin kedi beslemek isteyen bireylerin sıkça yaptığı bir diğer araştırma ise Smokin kedi fiyatları olmaktadır. Smokin kediler, kendi başlarına bir ırk olmadığı için çoğu siyah beyaz tüylü kedi Smokin kedi olarak algılanabilmektedir. Bu nedenle Smokin kedi fiyatları ile ilgili net bir fiyat aralığı belirtmek doğru olmayacaktır.

Smokin kediler, kolayca sahiplenebileceğiniz kedi cinsleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle Smokin kedi beslemek isteyen bireylerin ilk olarak sahiplenme fikrini göz önünde bulundurması tavsiye edilmektedir. Böylelikle hem bir kediyi kurtarmış olursunuz hem de kedi almak için büyük masraflara girmemiş olursunuz.

Smokin kedi sahiplenmek ya da satın almak için internet üzerinde küçük bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Smokin kedi fiyatları, alacağınız kedinin ırkına göre oldukça değişkendir. Ancak kedi sahiplendirme platformlarında hiçbir bedel ödemeden evinize bir sevimli dost dâhil edebilirsiniz.

Smokin Kedi Özellikleri Nelerdir?

Smokin kedi beslemek istiyorsanız, bu kedilerin genel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız iyi olacaktır. Dostunuzun genel özellikleri bilmeniz, ona nasıl davranmanız gerekeceği hakkında da fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Smokin kedi özellikleri, bu kedi cinsinin belirli bir ırk olmamasından dolayı değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak çoğunlukla aynı olan Smokin kedi özellikleri aşağıdaki listede belirtilmektedir.

 1. Smokin kediler oldukça zeki canlılardır. Çevrelerinde olan olayları net bir şekilde fark edebilen ve buna göre tepkiler verebilen smokin kediler, evde beslenmesi en kolay kedi cinsleri arasında yerini almaktadır.
 2. Smokin kediler, çoğu özellikleri bakımından köpeklere benzetilmektedir. Zira bu kediler tıpkı bir kedi gibi sahipleri ile oyun oynamaktan keyif almaktadır.
 3. Smokin kediler, uyumayı ve hareketsiz kalmayı çok sevmemektedir. Sahiplerinden ilgi görmek ve onlarla oyun oynamak isterler.
 4. Smokin kediler, kolayca eğitebileceğiniz nadir kediler arasındadır. Çevrelerine duyarlı oldukları için tuvalet eğitimi, oyun eğitimi ve hatta otur kalk eğitimi bile verebilmeniz mümkündür.
 5. Smokin kedilerin iletişim kabiliyeti oldukça gelişmiştir. Bu kediler, istek ve ihtiyaçlarını tatlı bir mırıldanma ile sahiplerine bildirebilmektedir. Buna ek olarak mutlu olduklarında da bunu farklı miyavlama tarzlarıyla belli etmektedir.

Yukarıda da görülebildiği üzere smokin cinsi kedi, evde beslemeye oldukça uygundur. Üstelik Tekir kedi dışında ülkemizde en çok rastlanan kedi türleri arasında yer aldığı için kolayca bulabilir, sahiplenebilir ve besleyebilirsiniz.

Ancak altını çizdiğimiz gibi her ırktan kedi, tüy rengine göre tuxedo kedi olarak adlandırılabilmektedir. Bu bağlamda nadir ve pahalı olan bir smokin kedi sahiplenmeniz pek de mümkün olmayacaktır. Ankara kedisi, Van kedisi, Norveç orman kedisi, British Short Hair, Amerikan Shor Hair gibi pek çok kedi türü, tüy rengine göre smokin olarak değerlendirilebilmektedir. Kedinizin ırkı, hem fiyatını hem de kişisel özelliklerini değiştirebilmektedir.

Smokin Kedi Bakımı

Smokin kedi beslemeyi düşünüyorsanız, bu tür kedilere bakım yapmanın oldukça kolay olduğunu bilmelisiniz. Smokin kediler çok sık yıkanmamalı, çok sık taranmamalı veya diğer bakımları çok sıkça yapılmamalıdır. Bu nedenle tüm gün evde olmasanız dahi, kendinizin bakım rutinini kaçırmazsınız. Tuxedo kedi bakımı yapacaksanız dikkat etmeniz gereken hususları öğrenmek için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

 • Eğer smokin kedinizin tüyleri çok uzunsa, haftada 3 ya da 4 defa tüylerini taramanız gerekecektir. Ancak smokin kedinizin tüyleri kısaysa, haftada 2 defa tarama yapmanız yeterli gelecektir.
 • Smokin kediler, çok hareketli olduğu için kedinize birden fazla oyuncak almanız tavsiye edilmektedir. Aksi halde kediniz evde sıkılacak ve evdeki eşyalara oyun maksadıyla zarar verecektir.
 • Smokin kediler, genlerinden kaynaklı herhangi bir hastalığa sahip değildir. Bu nedenle düzenli ilaç ya da ilaç gıdası kullanmanız gerekmez. Ancak kedinizi ilk sahiplendiğiniz zaman veteriner kontrolü yaptırmanız tavsiye edilir.
 • Kedinizin tuvalet ihtiyacını karşılayabilmek için mutlaka kedi kumu ve kabı bulundurmanız gerekir. Aksi halde evde kedi beslemek bir kâbusa dönüşebilir.
 • Smokin kedinizi düzenli veteriner kontrolüne götürürseniz, yaş ve kilosuna uygun olacak şekilde günlük mama ihtiyacını öğrenebilir ve kedinizin sağlıklı olduğundan emin olabilirsiniz.
 • Smokin kedinizin tırnaklarını kesmek yerine tırmalama oyuncağı alabilirsiniz. Bu sayede kediniz tırnaklarını kendi kendine kısaltacaktır.

Yukarıda belirtilen smokin kedi cinsi bakımlarını yaparsanız, ek bir bakıma ihtiyacınız kalmayacaktır. Ancak smokin kedi bakımı yaparken mutlaka kediniz ile ilgilenmeli, ona zaman ayırmalı ve kedinizle oyun oynamayı ihmal etmemelisiniz.

Smokin Kedi Kaç Sene Yaşar?

Smokin kediler, genel olarak oldukça uzun yıllar boyunca yaşayabilmektedir. Smokin kedi özellikleri araştırması yapan hayvan severler, bu kedilerin yaklaşık 15 yıla kadar yaşayabileceğini bilmelidir. Smokin kediler, gensel hastalıklara sahip olmadığı için diğer kedilerden daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmektedir. Ancak bu noktada bilinmesi gerekir ki, kedinizin uzun ömürlü olmasında en büyük sorumluluk sizlere düşmektedir. Bu nedenle kedinizi kaliteli mamalar ile beslediğinizden emin olmalı, gerekli tüm aşılarını yaptırmalı ve en önemlisi ona yeteri kadar ilgi göstermelisiniz. Smokin cinsi kedi dostunuzun daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak bazı öneriler şu şekildedir:

 • Kedinizin besin ihtiyaçlarını iyi bilmeli ve buna uygun mama kullanmalısınız.
 • Kedinizi düzenli olarak veterinere götürmeli ve kontrol ettirmelisiniz.
 • Kedinizin çok pis yerlerde gezinmesini engellemeleri ve tüylerini düzenli tarayarak toz ve kirlerin temizlenmesini sağlamalısınız.
 • Kedinize ara sıra yoğun içerikli ödül mamalarından vererek daha iyi beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu önerileri göz önünde bulundurarak Tuxedo kedi dostunuzun çok daha sağlıklı ve uzun yaşamasına vesile olabilirsiniz.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.