Sokak Hayvanlarını Sahiplenmek İçin 7 Sebep!

maxiforum

Evcil hayvanlar, insanlarla aynı evleri paylaşan, onların en yakın dostu olan, son derece sevimli ve sahipleri için neşe kaynağı olan, muhteşem canlılardır.

 

Sadece evcil hayvanlar değil, tüm hayvanlar son derece önemlidir. Bunun sebebi doğal dengeyi sağlamakla sınırlı değildir. İnsanlar hayatları boyunca pek çok yenilik ve gelişmeyi hayvanlardan esinlenerek gerçekleştirmiştir.

 

Bizlere her konuda yol gösteren, en yakın dostluk görevinin üstlenen ve hiçbir karşılık beklemeden saf sevgisini biz insanlara sunan bu değerli canlıları, mutlaka evimize almalı ve insan olmadan önce hayvan olmayı becermemiz gerekiyor.

 

Hayvan olmak; karşılıksız sevgi göstermek demektir, tüm hayatını sokakta insan olduğunu düşünenlere rağmen yaşamaktır. Hayvan olmak; bir insan tarafından bir eve konulup hiç ilgi görmemek olduğu kadar, yeni doğan bir bebeğin tüm hayatı boyunca en yakın arkadaşı olup, ona sevgiyi öğretmektir. Kısacası, çok şeydir hayvan olmak…

 

Pek çok atasözünden ve deyişlerden yola çıkarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki; hayvan sevmeyen, insan sevemez. İyi insan olmanın ilk şartı, sevmektir. Sevgi gösterenin sevgi bulduğuna, kendi hayatlarımızdan çokça örnek bulabiliriz.

 

Genellikle insanlar, görünüşlerine ve cinslerine göre evcil hayvan seçmektedir. Bunun sebebi, onlara bir yuva vermek ve en yakın dost edinmek değil, çevresindeki insanlara sergileyebilecekleri bir imaj yaratmaktadır.

 

Sokak hayvanları, en çok ilgi ve alakaya ihtiyaç duyan canlılardır. Bunun nedeni ise her mevsime ilk onların tanıklık edip, israfı ilk onların görmesidir. Sokaktaki yaşama ve tüm olumsuzluklar ilk onların tanık olmasıdır.

 

Evcil hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin, nicelikten ziyade niteliğe önem vermesi ve ihtiyacı olan bu yardıma muhtaç canlılara el uzatması, hem bu canlılar için hem de kendi vicdanları için alması gereken en etik karar olacaktır.

 

Sokak hayvanlarını sahiplenmek için 7 farklı sebebi sizler için sıraladık. Bu sevimli ve bizler ihtiyacı olan canlıları neden sahiplenmeliyiz birlikte bir göz atalım!

1. Baştan bir hikaye yazabilirsiniz

1. Baştan bir hikaye yazabilirsiniz

İnternette sokak hayvanları diye bir arama yaptığınızda genellikle karşınıza sahiplenilen bir sokak hayvanının, sahibinin hayatını nasıl olumlu yönde değiştirdiğine dair bir hikaye çıkar.

 

Bu hikayeler bir çoğumuzu derinden etkiler. Bunun sebebi ise, görülen durumlardan bir parçanın bizlerin içinde de bulunmasıdır. Bundan dolayı, herkes kendi hikayesini yazmak ister.

 

Yardıma ihtiyacı olan bir sokak hayvanını sahiplenerek, kendi hikayenizi yazabilirsiniz. Bu sevimli sokak hayvanı ile yaşadıklarınızla, insanlara ilham kaynağı olabilirsiniz. Bu sayede, sokak hayvanları konusunda bir farkındalık yaratabilir ve insanların kendi hikayelerini yazmaları için onları sahiplenmesine sebep olabilirsiniz.

2. Onların size sizin de onlara ihtiyacınız var

2. Onların size sizin de onlara ihtiyacınız var

İnsanlar, yapıları itibariye duygusal canlılardır. İnsanın temel ihtiyaçlarına bakıldığında sosyalleşmek ilk sırada gelecektir. İnsanlar paylaşmak ister. Paylaşmak istedikleri; evleri, yemekleri, dertleri, mutlulukları ve sevgileridir. Kısacası insanlar, hayatlarını paylaşmak isterler.

 

Bu sebeple, ilk insandan itibaren hayvanları kendilerine dost edinmişlerdir. Tarihin farklı kesitlerine göz attığımızda, çeşitli kültürlerdeki tanrı figürlerinin bile evcil hayvanları vardır. Koca bir tarihte yer edinen, insanın en samimi ve her şeyini paylaşabildiği dostlardır evcil hayvanlar.

 

Sokak hayvanları, hayatlarını sürdürebilmek için sürekli olarak savaş veren canlılardır. Bunun sebebi genellikle bizlerin insan olamamasıdır. İnsanlar onların hayatlarını kolaylaştırabilirken, çoğu zaman bunu yapmamaktadır.

 

Sokak hayvanları, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan canlılardır. Sağlıklı beslenme, onlar için sadece bir kavramdır. Eğer şanslılarsa iyi bir insanın bıraktığı mama kabında yiyecek bulabilirler ve yine şanslılarsa kar yağarken bir kedi evi veya köpek evi bulabilirler.

 

Bir ele ihtiyacı olan bu sevimli sokak hayvanları için bir yuva yaratmak, hem biz insanların paylaşma ihtiyacını giderecek hem de onların karşılayamadıkları hayati ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bunun yanı sıra hep sahip olmak istedikleri sıcak bir yuva hayalini de onlarla kavuşturacaktır.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.