Timsahların Özellikleri Hakkında 6 İlginç Bilgi

maxiforum

Timsahlar, köken olarak çok eski tarihlerden beri var olması ve yapısal olarak çok fazla değişikliğe uğramaması sebebiyle ilginç canlılardır. Tropik bölgelerde ve genellikle tatlı sularda yaşayan timsahlar yaygın olsa da tuzlu su ve acı sularda yaşayan timsahlar da bulunmaktadır. Timsahların özellikleri hakkında bilgi sahibi olarak onların hayatlarını ve ne kadar mükemmel canlılar olduklarını anlayabilirsiniz.

Timsahların Özellikleri

Yazının başında bahsettiğimiz gibi timsahların tarihi çok eski yıllara, dinozorların var olduğu yıllara dayanır. Bununla birlikte sürüngenler arasında fizyolojik yapı olarak en sistematik ve gelişmiş yapı yine timsahlara aittir.

Sürüngenlerin avlanma yeteneklerinin diğer canlılara oranla daha az olduğu düşünülse de bu doğru değildir. Özellikle timsahlar ağır vücutlarına rağmen çok güçlü ve hızlı birer avcıdır.

Timsahların özellikleri arasında bir güzel özellik ise suda rahat hareket etmelerini ve sığ sularda kolay yürüyebilmelerini sağlayan perdeli ayaklara sahiptir. Çeneleri ise onları güçlü birer avcı yapan bir diğer fiziksel özelliğidir çünkü bir timsahın çenesi ortalama 500 kilo basınç uygulayabilir. Halk arasında timsahlar hakkında en iyi bilinen bilgi ise timsahların avlarını yakaladıktan sonra çenelerini bir kere kapatınca bir daha açamamaları konusudur ve doğru bir bilgidir.

Çene, vücut ve ayaklar dışında timsahların bir özelliği de pençeleridir. Bir timsahın pençesi bir vuruşta sizi yaralayacak ve yere düşmenize sebep olacak kadar güçlüdür.

Farklı türde birçok timsah bulunur ve bunların fiziksek özellikleri birbirinden farklıdır. Yaklaşık 20 santimetre boyunda dünyaya gelen bir timsah, yetişkinliğinde 5-6 metre uzunluğa, 1200 kiloya sahip olabilir.

Timsahların Davranış Özellikleri ve Beslenme Alışkanlıkları

Timsahlar diğer soğukkanlı canlılar gibi uzun süre açlığa dayanabilir. Bu sebeple avlanma girişimleri çok sık gerçekleşmez. Acıkan ve avlanması gereken bir timsah avını çok iyi takip eder, gözlemler. En iyi konumu bulana kadar pusuda kalmaya devam eder. Avı kendisine en yakın olduğu mesafede ise hızlı ve güçlü bir hamle işe avını yakalar. Etçil canlılar olan timsahlar çeşitli balık türleri, sürüngenler ve memeliler ile beslenir.

Timsahlarda Üreme

Timsahlar geç olgunlaşan canlılardır. Bir timsahın üreme dönemine girebilmesi için belli boy uzunluğuna gelmesi gerekir. Erkek bir timsah üreme dönemine girebilmek için yaklaşık 3 metre uzunluğa gelmeliyken bu rakam dişi timsahlarda 2-2,5 metre arasında değişir. Bir timsahın bu uzunluğa gelmesi ise 10 yıl kadar sürer.

Çiftleşme dönemine giren erkek timsah suda çeşitli hareketler yaparak dişiyi kendine çekmeye çalışır. Dişi onu kabul ettikten sonra ise çenelerinin alt kısımlarını birbirine sürterler.

Dişi timsah çiftleşmeden sonra nehir kıyısına yakın bir yere yumurta bırakır. Bu yumurtaların sayısı 20 ile 40 arası değişiklik gösterebilir. Yumurtaların üzerini çeşitli bitkiler ile kapatan dişi timsah, bu sayede yumurtaların sıcak ve nemli bir ortamda kalmasını sağlar. Yumurtalara zarar gelmemesi için dişi timsah devamlı bu yuvanın etrafında bulunur ve yuvayı korur.

Yavruların yumurtadan çıkma dönemi geldiğinde ise yavrular çeşitli sesler çıkarır.  Anne timsah yumurtadan çıkan yavruları nehire taşır ve hayat deneyimlerinin ilk adımını atlamalarını sağlar. Bu yavruların yarısı çeşitli sebeplerle hayatını kaybeder.

Timsahlar ve İnsanlar

Timsahlar, özellikle de bazı türleri, insanlar için çok tehlikelidir. Amerika’da bulunan timsah türleri için daha sakin bir yapıya sahip oldukları söylenebilirken aynı şey Tuzlu Su, Nil Timsahları, Güneydoğu Asya ve Afrika bölgesinde yaşayan timsahlar için geçerli değildir. Bu bölgelerde yaşayan timsahlar her yıl yüzlerce insanın ölümüne sebep olmaktadır.

Yakare Kayman Timsahları

Bu timsah türü, Arjantin, Brezilya, Bolivya ve Paraguay çevresinde yaşar. Bu tür, insanlar tarafından en çok avlanmaya çalışılan timsah türlerinden olması sebebiyle nesli tükenme tehlikesi altına girmiş ve bu sebeple koruma altına alınmıştır.

Kara Kayman Timsahları

Kara Kayman timsahlarının yaşam alanları Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Fransız Guyanası, Peru ve Venezuela gibi bölgelerdir. Nehir, akarsu göl gibi tatlı su alanlarında yaşayan Kara Kayman timsahları, Amazon havzasındaki en büyük yırtıcı unvanına sahiptir. Yetişkin bir Kara Kayman timsahının boyu 6 metreye kadar ulaşabilir.

Dış görünüş olarak Amerika bölgesinde yaşayan timsahla ile benzerlik gösteren bu timsah türünün farklı olarak çenesinin altında gri şeritler, vücudunun yan kısımlarında ise sarı şeritler bulunur. Koyu bir cilt rengine sahip olan Kara Kaymanlar bu sayede ısıyı vücutlarına emme, hapsetme ve dış tehlikelere karşı kamufle olabilme özelliğine sahiptir.

Birçok kişi timsahların özellikleri nelerdir ve hatta Kara Kayman timsahının bu denli muhteşem bir özelliğe sahip olduğunu pek az kişi biliyordur. Güçlü çeneleri sayesinde avını bir hamlede yakalasalar da dişlerinin çiğneme özelliği bulunmadığı için avlarını önce boğarak öldürür, ardından yerler.

Kara Kayman timsahları çeşitli balıklar, kuşlar ve karada yaşayan birtakım hayvanlar ile ve su içmek için nehre gelen geyikler ile beslenir. Bu beslenme şeklini ise yetişkinlik evresinde kazanır. Yetişkinlikten önce kabuklu hayvanlar ve böcekler ile beslenir.

Yetişkin bir Kara Kayman timsahının avcıları ise sadece jaguarlar ve insanlardır. Ne yazık ki insanlar timsahları jaguarlardan daha fazla avlar.

Bugün baktığımızda dünyanın dengesinin insanlar tarafından ciddi anlamda bozulması sonucu oluşan rekabet ortamı ve insanların yasadışı timsah avlaması sebebiyle birçok timsah türünün nesli yok olmakla karşı karşıya. Timsahların yaşam alanlarının tahrip edilmesi, ormanların azaltılması, yakılması ise timsahların küçük bir alanda yaşamaya çalışması, güçsüz olan timsahların hayata tutunamamasına sebep oluyor.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.