Tirsi Balığı

maxiforum

L: Alosa  fallax nilotica
İ: Twaite shad
A: Bajeckens
F: Alose feinte

 

Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

Sardalyalar ile yakın akraba olan tirsi balığının  Maksimum uzunluk 55 cm; ortalama uzunluk ise 20-40 cm’dir. Sırt taraflarının rengi yeşilimsi-mavi ile gri-siyah, karın tarafları ise açık gümüş beyazıdır.  Tirsi bir Karadeniz balığıdır ama İstanbul Boğazı”nda Marmara Denizi”nde ve Akdeniz”de de bulunabilmektedir. Sürü halinde kıyılara yakın yaşar. Üreme zamanı olan ilkbaharda yumurtlamak için nehirlerede girer. Eskiden yalnızca Atlas Okyanusu”nun batısında görülen Amerikan tirsisi (Alosa sapidissima), ticari değerinden ötürü Büyük Okyanus”a da götürüldü. Günümüzde ABD”de ve çevresinde de yoğun olarak avlanmaktadır.

ÜREME DÖNEMİ : Dişiler 36-39 cm olduğunda, 4-5 yaşında; erkekler ise 32 – 35 cm olduğunda,  2-3 yaşında eşeysel olgunluğa erişirler. Üreme zamanında tatlı sulara göç ederek Mayıs-Haziran aylarında yumurta bırakır.

TÜKETİM ZAMANI:

Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜTÜKETİM ŞEKLİ:  Taze, tuzlama ya da tütsülü olarak tüketilir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.