Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri Nelerdir? 10 Cins Köpek

maxiforum

Köpek beslemek, pek çok hayvan severin tutkusudur. Ancak özellikle ev içinde köpek beslemek isteyen ya da evinde çocuk olan bireyler, tüy dökmeyen köpekler araştırması yapmakta ve tüy sorunları yaşamayacakları köpek cinslerinden birini beslemek istemektedir.

Bazı köpek türleri, tüylerinin az dökülmesiyle ön plana çıkmaktadır. Bu sayede evde bakım çok daha kolay olmaktadır.  Evinizde kolayca besleyebileceğiniz tüy dökmeyen koku yapmayan köpek türlerinden bazıları aşağıdaki listede belirtilmektedir.

  1. Boston Terrier
  2. Papillion
  3. Yorkshie Terrier
  4. Maltese Terrier
  5. Schnoodle
  6. Bichon Frise
  7. Poodle
  8. Pug
  9. Jack Russel Terrier
  10. Fransız Bulldog

Boston Terrier

Boston Terrier cinsi köpekler, ev ortamında yaşayabilecek en ideal köpek ırkları arasında yer almaktadır. Evde bakılabilecek tüy dökmeyen köpek cinsleri arayışı içindeyseniz, mutlaka Boston Terrier cinsine bir şans vermelisiniz. Çok hareketli olmaması, insanlarla kolay anlaşabilmesi ve kısa tüylere sahip olmasıyla evde bakım için idealdir. Evinizde çocuk varsa, çocuğunuzun en yakın arkadaşı olacak ve onu koruyacaktır. Boston Terrier köpekler çok havlamadığı için apartmanda da yaşayabilmektedir.

Papillion

Papillion cinsi köpekler, koku yapmayan sevimli dost arayışında olanlar için mükemmel bir seçim olacaktır. Tüy dökmeyen koku yapmayan köpek isteyenlerin ilk seçimi olan Papillion köpekler, ev ortamında yaşamaya uygundur. Sahibine karşı ılımlı olan bu ırk, ayrıca çok hijyeniktir.

Sürekli gezdirilmesine ya da yıkanmasına gerek yoktur. Ancak Papillion cinsi köpeklerin de bazı olumsuz yanları bulunmaktadır. Papillionlar, bazı zamanlarda çok uzun süreli havlar ve etrafındaki insanların rahatsız olmasına neden olur. Bu nedenle müstakil ev için uygun olsa da, apartmanda Pappilion beslemek pek de iyi bir fikir değildir.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier, en sevimli küçük köpek ırkları arasında yer almaktadır. Yalnızca evde beslemeye uygun olan bu sevimli köpekler, tüy dökmeme özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Tüy dökmeyen ev köpeği arayışında olanların ilk tercihlerinden biri olan Yorkshire Terrier, uzun ve şekilli tüyleriyle dikkatleri üzerine toplamaktadır.

Sahiplerine oldukça sadık olan bu Terrier cinsi, ev halkına kolayca uyum sağlayacaktır. Çoğu zaman uysal davranışları olan Yorkshire Terrier, kendini huzursun hissettiği zaman yüksek sesle havlayabilmektedir. Ancak bunun dışında Yorkshire Terrier bakımının herhangi bir zorluğu bulunmamaktadır.

Maltese Terrier

Maltese Terrier, kolay eğitilebilen köpek ırklarından biridir. Öğrenmeye aç oluşları, sadık olmaları ve tüy dökmemeleri, bu ırkın evde beslenmeye en uygun köpekler arasında dâhil olmasına neden olmaktadır. Hareketli olsalar da çoğunlukla havlamazlar ve çevresindeki insanları rahatsız etmezler. Tüy dökmeme özelliklerine ek olarak hijyenik bir ırk olduğu için koku da yapmazlar. Tüy dökmeyen koku yapmayan köpek cinsleri arasında yer alan Maltese Terrier, çocuklarla da çok iyi anlaşmaktadır.

Schnoodle

Schnoodle, evde bakılabilecek tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında gösterilmektedir. Kaniş ırk melezi olan bu köpekler, hem oldukça sevimli hem de eve uygunluk göstermeleri ile oldukça popülerdir. Schnoodle ırkı köpekler, egzersiz yapmaya ihtiyaç duymaktadır.

Bu nedenle düzenli yürüyüşe çıkartılması oldukça önemlidir. Aksi halde, Schnoodle enerjisini atamayacak ve sağlığı olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle Schnoodle sahiplenecekseniz ya müstakil bahçeli bir eviniz olmalıdır ya da köpeğinizi gezdirecek kadar zamanınız olmalıdır. Tüm bunlara ek olarak kolay eğitilebilen, insanlarla iyi anlaşabilen ve kötü kokuya sebebiyet vermeyen köpeklerdir.

Bichon Frise

Bichon Frise, en oyuncu köpeklerden biridir. Bichon Frise, ırkı kıvırcık ve uzun tüylere sahip olsa da çok az tüy dökmekte ve eve uygunluk sergilemektedir. Canı sıkıldığı zaman ev halkına şirinlikler yapan bu oyuncu ırk, her ne kadar tüy dökmese de iyi bir bakıma ihtiyaç duymaktadır.

Veterinere düzenli olarak gitmeniz ve tüylerini şekillendirmeniz gerekecektir. Bu nedenle diğer ırklara göre biraz daha masraflı bir cins olduğunu söylemek gerekir. Ancak genel özelliklerine bakıldığı zaman çok fazla egzersiz istemeyen, sakin, ılımlı, dost canlısı köpekler olduğu söylenebilir.

Poodle

Poodle, ev köpeği denilince ilk akla gelen köpek ırklarından bir tanesidir. Poodle cinsi köpekler, oldukça zeki canlılardır. Bu nedenle hem ev ortamına daha kolay bir şekilde adapte olabilir, hem de kolaylıkla eğitilebilirler.  Poodle cinsi köpekler, yoğun tüylü olarak görülse de aslında böyle değildir. Şekilli tüyleri olduğu için gür tüyleri olduğu düşünülmektedir. Ancak tüyleri uzun olduğu için derinin tamamını kaplar.

Poodle cinsi köpeklerin ev içerisinde beslenmemesinin hiçbir gerekçesi olmayacaktır. Zira bu köpekler hem koku yapmamakta hem de tüy dökmemektedir. Bu nedenle tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Ancak Poodle köpeklerin düzenli bakıma ihtiyaç duyduğu bilinmelidir. Tüy ve deri sağlıklarının korunabilmesi için düzenli olarak veterinere götürmeniz ve tıraş ettirmeniz gerekecektir.

Pug

Pug köpekler, evde beslemeye en uygun küçük köpek ırkları arasında yer almaktadır. Pug köpekler, çok hareketli olmadıkları için apartmanda beslemeye de uygundur. Pug köpeklerin tüyleri oldukça kısadır ve bu nedenle sıkça dökülmez. Arkadaş canlısı ve eğitilebilir oldukları için tüy dökmeyen ev köpeği olarak adlandırılabilirler.

Pug ırk köpekler ile ilgili bilinmesi gereken en önemli detay ise çabuk sıkılmalarıdır. Örnek vermek gerekirse, Pug cinsi köpeğinize eğitim verirken çok baskın olmamanız ve köpeğinizi sıkmamanız gerekir. Aksi halde köpeğiniz zeki olsa da sizin komutlarınızı dinlemeyecek ve bir kenarda uyumayı tercih edecektir. Bakım olarak ise çok sık olmasa da tüylerini taramanız gerekecektir. Bunun dışında büyük bakım rutinleri uygulamanız gerekmez.

Jack Russel Terrier

Jack Russel Terrier köpek cinsi, bahçeli evi olan bireyler için ideal olacaktır. Oldukça enerjik, oyuncu, yürüyüş yapmaya bayılan Jack Russel Terrier köpekler, avcı dürtülerine sahiptir. Aynı zamanda av köpekleri olarak bildiğimiz köpekler ise tüy dökmeyen köpek cinsine girer diyebiliriz. Bu nedenle düzenli yürüyüş yapıp hareket etmeleri gerekmektedir.

Tüy dökmeyen köpekler arasında yerini alan Jack Russel Terrier, İngiltere kökenlidir. Apartman dairesinde yaşıyorsanız, bu cins Terriere bakmak sizi zorlayabilir. Evinizde çocuklarınız varsa ve bir bahçeli evde ikamet ediyorsanız, sevimli Jack Russel Terrier dostunuz çok mutlu olacaktır.

Jack Russel Terrier köpeklerinin en bilinen özelliği umarsız olmalarıdır. Eğitilebilirler, ancak eğitim almaya hevesleri yoktur. Ayrıca eğitimli dahi olsalar kuşlara ve kedilere oldukça duyarlıdırlar. Bu nedenle dışarıdayken fazla hareketli olabilmektedirler. Bu nedenle bahçeli evde yaşamaları ve kendi ortamlarında dolanmaları tavsiye edilmektedir.

Fransız Bulldog

Fransız Bulldog, tüy dökmeyen köpek cinsleri arasındadır. Hem küçük bir ırk olmaları hem de ev ortamına adaptasyonları nedeniyle oldukça sevilen ev köpekleridir. Çoğunlukla kendi hallerinde dolanmaktan ve uzanmaktan hoşlanan Fransız Bulldog köpekleri, ev halkına karşı ılımlıdır. Bu ırk köpekleri, çok büyük boyutlara ulaşmadığı için sizleri zorlamayacaktır. Üstelik haftada yalnızca 1 defa tüylerini taramanız tüy bakımı için yeterli olacaktır.

Fransız Bulldog köpekleri ile ilgili bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Neredeyse tüm Fransız Bulldog köpekleri, cinsleri gereği uyurken horlamaktadır. Bu özellikleri bazı zamanlar can sıkıcı olabilir. Buna ek olarak bilinmesi gerekir ki, Fransız Bulldog köpekleri koku yapmayan hayvanlardan değildir. Zira bu canlılar uyurken horlamanın yanı sıra salya da çıkartmaktadır.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.