Yılanların Özellikleri Hakkında İlginç Bilgiler

maxiforum

Dünyanın neredeyse tamamında yılanların farklı türleri bulunur. Bu türlerin bazı türleri bir insanı öldürebilecek kadar zehirliyken bazıları ise zararsız canlılardır. Sayıları değişiklik göstermekle birlikte dünyanın 4 bir yanında bulunan 3000’den fazla yılan türünün 600’ü zehirli, bu 600 türün 200’ü bir seferde bir insanı öldürebilecek zehre sahiptir.

Yılanların özellikleri hakkında ilginç bilgiler için söylenebilecek ilk şey yılanların avladığı canlıları bütün olarak yemesidir elbette. Yılanlar soğukkanlı canlılardır ve çoğu yılanın vücudunun dış kısmı pullar ile kaplıdır. Birçok fayda sağlayan bu pullar, yazın sıcaktan etkilenmemeyi, nemin vücutta kalmasını sağlar. Ayrıca sürüngen bir canlı olan yılanın sürtünmeden en az şekilde etkilenmesine yardımcı olur. Bu pullar sayesinde yılanların yer ile temas eden bölgeleri tahriş olmaz.

Yılanların Boyutları

Yılanlar türlerine göre farklı boyutlarda gelişim gösterir. Bu sebeple dünyanın en küçük yılanı ile en büyük yılanı arasında ciddi boyut farklılığı bulunur. Dünyanın en küçük yılanı oldukça küçük olan iplik yılanıdır ve 10 santimetre kadar büyür. Dünyanın en büyük yılanı ise bir piton cinsidir ve 9 metreye kadar büyür.

Yılan Yumurtaları ve Bebek Yılanlar

Yılanlar yumurtlama yöntemi ile üreyen canlılar olsa da bu tamamı için geçerli değildir. Yılanların %70’i yumurtlama yöntemi ile, %30’u ise doğurarak ürer. Bazı yılanların doğurarak üremesinin sebebi, soğuk iklimlerde yaşamaları ve bu soğuğun yumurtaların gelişimi için uygun olmamasıdır.

Yılanlar Nerede Yaşar?

Yılanlar dünyanın geneline yayılan canlı türlerindendir. Ormanda, otlarda, bataklılarda hatta çöllerde bile rahatlıkla yaşayabilirler. Dünyanın çoğu yerinde yaşayabilen canlılar olsa da her ortama kolaylıkla ayak uydurabilen canlılar değillerdir. Çünkü yılanlar soğukkanlı canlılardır. Diğer tüm soğukkanlı canlılarda olduğu gibi kendi kendilerini ısıtacak bir enerji yakımına sahip olmamaları, soğuk havalarda vücut ısılarının düşmesine sebep olur. Bu nedenle birçok yılan soğuktan korunmak için kışın kış uykusuna yatar.

Yılanlar Ne Yer?

Yılanlar tamamen et ile beslenen canlılardır. Avlarını yakaladıktan sonra ya boğarak ya da ısırarak öldürürler. Sadece kobra yılanı, engerek yılanı gibi bazı türler avlarını zehirleyerek öldürür.

Yılanlar hakkında bilinen en ilginç özelliklerden biri avlarını tüm olarak yutmalarıdır. Dar ve uzun vücutlu bu sürüngenler bir ineği bile bütün olarak yiyebilecek yapıya sahiptir. Boyutlarının %75 hatta %100 katı bir hayvanı rahatlıkla yiyebilen yılanlar, bunu sağlayabilecek çene ve kaslara sahiptir. Derileri esnektir ve kendilerinden büyük bir hayvan yemeye çalıştıklarında esneyerek uygun ortamı hazırlar.

Bir yılan kendinden büyük bir avı yemeye başladığında çene avı yiyebilecek şekilde açılır. Av vücuda girmeye başladıktan sonra ise sindirim enzimleri salgılanmaya başlar ve hayvan vücutta yavaş yavaş sindirilir.

Bazen kendinden oldukça büyük bir av yakalayan ve yemeye çalışan yılan başarısız olarak patlayabilir. Yılanların yemek yerken patlaması da haklarında bilinen bir diğer ilginç özelliktir. Ancak bazı yılanların bir ineği kolaylıkla yerken bazı yılanların aynı boyutta bir ineği yerken neden patladığı tam olarak bilinmemektedir.

Yılanlar Nasıl Avlanır?

Yılanların özellikleri nelerdir diye baktığımız vakit görebileceğimiz en ilginç hayvanlar arasında yerlerini alırlar. Avlanmak için avlarının kokularını almaları gerekir ve kokuya göre hareket eder. Ancak ilginç olan koku almak için burunlarını değil dillerini kullanmalıdır. Çatal şeklindeki dilleri, çevrede var olan kokuları almalarını sağlar. Bu şekilde avlarının yerini tespit eder ve harekete geçerler.

Yılanların duyu organları ile ilgili ilginçlikler bu kadarla sınırlı değil. Yılanların gözlerinde sıcakkanlı avlarının yerini tespit edebilmelerini sağlayan açıklıklar bulunur. Ayrıca çenelerinin alt kısmında kemirgen gibi bazı hayvanlarının yaydıkları titreşimi algılamalarını sağlayan kemikler bulunur.

Yılanların İlginç Alışkanlıkları

Yılanların bizi hayrete düşüren fiziki özelliklerinin haricinde deri değiştirme gibi diğer hayvanlarda bulunmayan farklı alışkanlıkları bulunur. Evet yılanlar, ayda bir kez veya farklı aralıklarla derilerini değiştirir. Bunun sebebi derilerinin büyüme esnasında büyümemesi ve yeni bir deriye ihtiyaç duyulmasıdır. Deri değiştirmeden önce kendilerini ağaç dallarına sürten yılanlar, daha sonra baş kısmından başlayarak eski deriyi atmaya başlar.

Yılanlar özellikleri arasında ilginç gelen bir diğer konu ise yumurta bırakarak üreyen canlılar olmasına rağmen bazı yılan türleri doğum yaparak ürer.

Tüm yılan türleri arasında 5 tür var ki diğer bütün yılanlardan farklı bir özelliğe sahip. Bu 5 tür sürüngen yapıda olmalarına rağmen uçabiliyor! Bu özellik, yılların özellikleri arasında çok az bilinen bir özellik denilebilir.

Deniz Yılanları

Yılanlar kara canlıları olmasına rağmen bazı yılan türleri suda yaşar. Hint ve Pasifik okyanusunda 100’e yakın yılan türünün yaşadığı biliniyor. Ancak bu türler arasında tehlikeli sayılabilecek bir tür bulunmuyor. Denizde ve okyanusta yaşayan yılanların çoğu zararsız özelliklere sahip.

Yılanların Bilinmeyen Özellikleri

  • Yılanlar gözlerini hareket ettiremez ve göz kapakları bulunmaz.
  • Bir yılanın zehirli olup olmadığını anlamak için göz bebeklerine bakılmalıdır. Göz bebekleri elmas şeklinde olan yılanlar zehirlidir.
  • Yılanlar büyük ebatlarda avları yemeye çalışabilir. Kendinden büyük avını yemeye çalışan bir yılanın ağzı 150 derece açılabilir.
  • Yılanların deri değiştirmesinin sebebi boyut olarak büyümeleridir. İnsanların cildi beden büyürken aynı anda büyür. Yılanlarda durum böyle değildir. Büyüme esnasında yeni bir deri oluşturulur ve eski deri düzenli olarak bırakılır.
  • Soğukkanlı canlılar olan yılanlar yemek yemeden aylarca yaşayarak hayatta kalabilir. Özellikle kobra yılanı çok uzun sürelerce aç kalarak hayatını devam ettirebilme özelliğine sahiptir.
ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever topluluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.