Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Avustralya Çoban Köpeği

Tweety

Moderatör
Aldığı Beğeni
1
Minik Dostum
  1. Kuş
Avustralya Çoban Köpeği ilk ortaya çıktığı dönemlerde Avustralya bölgesinde bulunmakla beraber günümüzde ABD bölgesinde yaygın olarak bulunmakta olan bir ırk olarak bilinmektedir.

Bu köpekler dominant özelliğe sahip olmaları nedeniyle sürüye yön verebilmektedirler. Fakat yön verme durumu köpek sahiplerine yönelik de olabileceği için bu ırkı sahiplenecek olanların da basın bir üsluba sahip olmaları gerekmektedir.

Temel Özellikleri
Avustralya Çoban Köpeğinin belirgin özellikleri enerjik, meraklı ve dominant olarak bilinmektedir. Çevreden gelen seslere çok duyarlı köpeklerdir. Duydukları farklı seslerin peşinden gidebilirler.

Enerjik yapıları ise gün içerisinde mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Evde yaşamak onların enerjilerini yeterli düzeyde karşılamayacağı için mutlaka bahçeli bir ortam temin edilmesi gerekli görülmektedir.

Görünüş ve Yapısı

Avustralya Çoban Köpeğinin görünüşü oldukça sevimli ve etkileyicidir. Tüylerinin verdiği yumuşaklık sayesinde çocukların da çok fazla ilgisini çekebilirler. Fakat çocuklar ile çok hızlı ve hareketli oyunlar oynamayı tercih ettikleri için kaygılı çocuklar ile tanıştırılmadan önce eğitilmesi gerekmektedir.

Çoban köpeği türleri ile benzer özellikler taşımalarına rağmen yönlendirici olmaları nedeniyle bilinen ırklardan daha farklı bir tür olarak tercih edilmektedir.

Karakter Özellikleri
Avustralya Çoban Köpeğinin karakteri eğitim için uygundur. Eğitim esnasında baskın bir eğitimci olmaması durumunda yeterli davranış kazanımları verilememektedir. Fakat disiplinli bir eğitim verilmesi durumunda pek çok şey öğretilebilir.

Meraklı yapıları sayesinde ev içerisinde de sürekli hareket halinde olmaktadırlar. Bu nedenle apartman dairesi gibi bir ortam tercih edilmesi halinde zorluk yaşanabilmektedir.

Bakımı
Avustralya Çoban Köpeğinin bakımı tüylerinin düzenli olarak taranmasını ve temizlenmesini gerektirmektedir. Haftada bir kereden az olacak kadar taranması durumunda ise köpeğin tüyleri istenmeyen bölgelere de dökülebilmektedir.

Gün içerisinde mutlaka enerjisini atabileceği ortamlara götürülmesi gerekmektedir. Aksi durumda enerji ihtiyacı hırçınlığa dönüşebilmektedir.

Beslenmesi
Avustralya Çoban Köpeğinin beslenmesi oldukça kolaydır. Çoban köpeği olması nedeniyle dışarıda vahşi yaşam içerisinde beslenme yetileri bulunmaktadır. Enerjik köpekler oldukları için beslenme ihtiyaçlarının da hızlı bir biçimde karşılanması gerekmektedir.

Beslenme konusunda öğün sayısı köpeğin günlük enerji miktarını karşılaması için önemlidir. Karşılanmaması durumunda ise daha hırçın tavırlar sergilemeleri beklenmektedir.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler