Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Malinua-Harz orijin teorileri

Tweety

Moderatör
Aldığı Beğeni
1
Minik Dostum
  1. Kuş
Öncelikle her ne kadar bu cinslerin nasil üretildikleri ve orijinleri hakkinda tam bilgi elimizde olmasada konu hakkindaki cesitli teoriler uzerinde fikirlerimi beyan etmek isterim. Malinua nin ortaya cikisi daha dogrusu olusturulmasi ile ilgili elimizde 4 adet teori mevcuttur.Bunlarin herbiri tartismaya aciktir. Bu Teoriler; 1 )Bulbul/Mekanik Egitim 2)Yalniz Saxon teorisi 3 )Yalniz Harz Roller teorisi 4)Saxon Karisim teorisi TEORI1 Yerel Belcikali ve Hollanda kokenli kuslar bulbul kuslari ogretmen olarak kullanilmak suretiyle ve bunun yaninda suyun kaynama ve damlama sesini veren aletler kullanip bu egitim gerceklesiyordu. Bu sekilde atalarindan farkli otmelerini sagliyorlardi.Bu teorinin problemati yani ise bu tur ogrenme ile edinilen yetenegin bu sekilde transferinin bu kadar kolay olamayacagi gercegi idi. Transferin nasil olustugu soru isaretidir..Her nekadar olama olasiligi yuksek isedebu surekli bir cozum degildir. BU teori Malinua hakemi G. Lelievre tarafindan bir cok makalede belirtilmistir. TEORI2 YALNIZ SAXON TEORISI; Saxon kanaryasi artik varolan bir form olmadigi icin bu teori ile ilgili yargiya varmak zordur.Fakat bilinen suki Saxon , Great Yellow un kizkardes kanidir. Bu baglamdada Grat Yellowun(old du**h) Malinua,Belgian Bult,Frills,Yorkshire,Border ve Lancashire turlerinin atasi olarak kabul edilmistir. Bu teori Ingiliz GT Dadwell tarafindan Kanarya Ansiklopedisinde yer almistir. Bu teoriyi destekleyen gozlemler ise Malinuanin soguk bir ortamdaki kabarik durusu bir Borderi bir seyler ararken ki dikilisi Yorkshire i animsatmaktadir. TEORI3 YALNIZ HARZ ROLLER TEORISI; Bu gunku Harz Roller tip kanarya eskisinden biraz olup bunun nedeni irkin zaman icinde rafine edilmesidir. Bu teoriye gore hem Alman hemde Flander ulkeleri deneysel olarak bulbul otumlu kanaryalar uretmeye calisiyorlardi.Bu proses sonunda ani bir mutasyon sonucu(genlerdeki ani degisiklik) derinlikli oten bir kanarya turune ulastilar .Ve bu ses tonlu kanaryalar Avrupanin heryerine dagildilar. Bi asamada Harz ureticileri derin makaralari secip o yolda ilerlerken Malinua ureticileri Derin su turlari yonunde ilerlediler. Kuslarin orijini ayni kalmak kosulu ile .Bu durum Hazlar ile Malinualari kizkardes yapmaktadir. Bu teori cesitli ureticiler tarafindan ortaya atilmis olup bunlardan birisi B.Peleman dir. (1920)Bu teoriye gore zaman icinde baska degisiklikler soz konusu olmus olabilir.Kan baglantisi Harzlardan Malinualara dogru olmustur. TEORI4 HARZ-SAXON KARISIMI TEORISI; Modern Malinualarin gorunum ses yapilari goz onune alindiginda (iri sayilabilecek yapi,dominant sari renk,bulbul ve su turlari,puruzsuz makaralar,ve kisa Knorr)benim sahsi gorusume gore bu teori digerlerine gore daha anlamlifir. Fakat otum ozelliklerinin nerden geldigini saptamak cok zordur. Belcika - Hollanda konusuna gelince: Hollanda Malinuasi Border kan bagi tasirmi? Evet buyuk bir olasilkla fakat Belcikada bu bagi tasir Belcika Malinualarinin Harzlar ile baglantisi varmidir? Evet buyuk bir olasilikla fakat Hollandaninda vardir. Ureticilerin farkli yonlere dogru SECIM secenegi Hollanda ve Belcika Malinua larininda farkli yone yonelimine neden olmustur. Temelde ayni olan orjinal kuslar istenilen secim dogrultusunda birinde Bulbul nagmelerinin,kisa otusun oldugu bir yone digerinde ise puruzsuz su turlarinin var oldugu bir yone kaymistir. Bu durum Ispanyol Timbradolarindada gorulmektedir.(Fiziksel ve Otum) Diger bir konu ayni orjinli bu kuslarin farkli otum yonlerine gidisi ayni zamanda bu kuslarin fiziksel yapilarinida etkileyecektir. Buna gore bazisi Border gorunumlu digeri ise daha uzun ve yuvarlak olabilecektir. Burada olan sudur: Birisi bir SES sectiginde onu uretecek muzik aletinin seklinide ona gore secmektedir.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler