Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Köpeklerde Fıtık Tedavisi

Tweety

Moderatör
Aldığı Beğeni
1
Minik Dostum
  1. Kuş
Ön tedavide köpeğin kısırlaştırılmış olup olmaması önemli bir bilgidir. Fıtık azaltılabilirse doğru bölgeye geri itilip tedavi edilebilir. Karındaki fıtık karın boşluğuna doğru itilip oraya gömülür ve o bölge bantlanır. Bazı bölgelerdeki fıtıklarda bunu yapmak mümkün olmayabilir. Fıtık ne kadar erken algılanırsa o kadar kısa sürede tedavi etmek mümkün olabilmektedir. Boğulmuş fıtık seviyesine gelmiş durumlarda kan dolaşımı kesildiğinde ameliyat zorunlu bir işlem olur.

Ameliyat, dokunun kendisini diğer organlara bağlamasını önlemek için de gereklidir. Ameliyat edildikten sonra istenmeyen durumlar gelişirse geç kalmadan doktora başvurulmalıdır. Şişme, ağrı, kızarıklık, kanama gibi durumlar ameliyat sonrasında iyi gözlenmelidir. Belirtiler oluşursa köpeği veterinere götürüp muayene ettirmek gerekir. Küçük olan ve büyümeyen fıtıklar tedavi edilerek köpek kendi haline bırakılır.

Küçük olan fıtıkları veterinerler genelde normal karşılamakta ve ameliyata gerek duymamaktadır. Büyüme ihtimali olan ve köpeğin hayatını etkileyecek duruma gelmiş olanlar ameliyat edilir. Fıtık ameliyatları acil durum olarak görülmemekte ve uygun zamanda operasyon gerçekleştirilmektedir. Köpeğin fıtığının büyümesinde çok hareketli olması ve ani hareketleri de etkilidir. Erkek köpeklerde görülen kasık fıtığı arka bacaklara yakın olabilir. Erkek köpeklerin küçük fıtıkları bazen tıbbi yardım almadan kendiliğinden kapanabilir.

Dişi ve hamile olan köpekler ise tıbbi yardım almadan iyileşemez. Tedavi sırasında köpek hamile mi kısırlaştırılmış mı sorusu önem taşır ve tedavinin şeklinde etkilidir. Evcil hayvan sahiplerinin veterinerin antibiyotik reçetesini ve diyet listesini eksiksiz uygulaması gerekir. Tedavinin devamlılığı ve köpeğin sağlığı için evdeki bakım da çok önemlidir. Evdeki tedavinin seyri hakkında evcil hayvan sahipleri veterineri bilgilendirmelidir.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler